Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.06.2022
Czyta się kilka minut
14–20 czerwca
W

W FILMIE

Polscy filmowcy wracają z nowojorskiego festiwalu Tribeca z dwiema nagrodami. Aktorka Dorota Pomykała wyróżniona została za główną rolę w filmie Anny Jadowskiej „Kobieta na dachu”. Z kolei nagroda za najlepszy fabularny film międzynarodowy trafiła do twórców i twórczyń polsko-litewsko-łotewskiej koprodukcji „Styczeń”.

W LITERATURZE

Rozstrzygnięto 15. edycję Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Wśród wyróżnionych znalazła się powieść „Przewóz” Andrzeja Stasiuka, tomik „O, tu jestem” Tomasza Bąka, książka dla dzieci „Tkaczka chmur” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo i Marianny Sztymy, „Wstecz. Historia Warszawy do początku” Błażeja Brzostka oraz komiks „Twarz, brzuch, głowa” Wandy Hagedorn i Oli Szmidy. Tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymał Piotr Sommer.

W MUZEUM

30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego, w stołecznym Muzeum Woli otwarta zostanie wystawa „Białoszewski nieosobny”. „Chcemy zerwać z silnym mitem Białoszewskiego jako poety osobnego i przekierować uwagę na jego przyjaciół oraz pokazać, jak wiele sztuka Białoszewskiego zawdzięcza wspólnym inspiracjom” – mówią kuratorki wystawy, którą będzie można oglądać do połowy grudnia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]