Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.04.2022
Czyta się kilka minut
12-18 kwietnia
P

PRZED CANNES

Polsko-włoski film „Eo” Jerzego Skolimowskiego zostanie zaprezentowany podczas 75. festiwalu filmowego w Cannes. Obraz znalazł się w konkursie głównym obok dzieł Hirokazu Koreedy, Davida Cronenberga i Kiriłła Sieriebriennikowa. Z kolei w sekcji Un Certain Regard zobaczymy anglojęzyczny „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej.

PO NOBLU

Wyróżnienie „Found in Translation” przyznawane autorom najlepszych angielskich tłumaczeń polskich książek otrzymała w tym roku Jennifer Croft za przekład „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. Książkę opublikowały wydawnictwa Fitzcarraldo Editions w Wielkiej Brytanii (2021) i Riverhead Books w Stanach Zjednoczonych (2022). Tymczasem najnowsza powieść noblistki „Empuzjon” trafi do naszych księgarń już 1 czerwca.

W SAMĄ PORĘ

Przez kilka ostatnich tygodni naukowcy, samorządowcy i bibliofile usiłowali zapobiec przekazaniu Węgrom „Katalogu Korwina” – bezcennego, renesansowego manuskryptu, który znajduje się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, rząd wycofuje się z tego projektu. Przyczyną okazała się postawa węgierskich władz wobec wojny w Ukrainie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]