Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.11.2021
Czyta się kilka minut
9–15 listopada
O

OPOWIEŚCI Z DORSET

Wiosną przyszłego roku przeczytamy książkę poetycką brytyjskiej piosenkarki PJ Harvey. Jak zapowiada wydawca, poemat „Orlam” został napisany w zanikającym dialekcie z Dorset, którego używają mieszkańcy nielicznych wiosek w południowo-zachodniej Anglii, skąd pochodzi autorka.

JAMES BOND POWRÓCI

Po Jefferym Deaverze, Williamie Boydzie czy Anthonym Horowitzu, którzy kontynuowali cykl powieści Iana Fleminga o Jamesie Bondzie, nadszedł czas na zmiany. Posiadające prawa do serii wydawnictwo HarperCollins zaprosiło do napisania nowej trylogii o uniwersum agenta 007 Kim Sherwood. To pierwsza kobieta, która dołączyła do autorów serii.

MIASTO FILMU

Gdynia, w której co roku odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. Tytuł otrzymały także francuskie Cannes oraz rumuńskie Kluż-Napoka.

DIAMENTOWA BATUTA

Polskie Radio uhonorowało w tym roku „Diamentową Batutą” dyrygentkę Agnieszkę Duczmal. Wręczeniu nagrody w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego towarzyszył występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod kierunkiem laureatki.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]