Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

13.09.2021
Czyta się kilka minut
7–13 września
Z

ZŁOTE LWICE

Z festiwalu w Wenecji ze Złotym Lwem wyjechała Audrey Diwan, nagrodzona za film „Zdarzenie”. Srebrnego Lwa za reżyserię otrzymała Jane Campion („Psie pazury”), a za scenariusz Maggie Gyllenhaal („The Lost Daughter”). Paolo Sorentino dostał Wielką Nagrodę Jury za autobiograficzny film „To była ręka Boga”, który, podobnie jak film Campion, w grudniu zobaczymy na Netfliksie.

UCHO BISKUPA?

Za miesiąc na YouTubie zadebiutuje serial komediowy „Ekler”. „Nie śmiejemy się z wiary czy religii. Śmiejemy się z rozpasanych biskupów. Inspiracją byli dla nas prawdziwi hierarchowie” – mówi biorący udział w produkcji Krzysztof Skiba. Serial ma też pokazywać bliskie związki hierarchów z politykami.

FROSTPUNK FT. DUKAJ

11 bit studios – polskie studio stojące m.in. za światowym sukcesem gry „This War of Mine” – ogłosiło współpracę z Jackiem Dukajem przy antologii opowiadań osadzonych w skutym lodem uniwersum gry „Frostpunk”. Pisarz będzie opiekunem artystycznym zbioru.

POŻEGNANIA

Aktorzy Wiesław Gołas i Jean-Paul Belmondo, lektor Tomasz Knapik – towarzyszyli pokoleniom miłośników kina. Belmondo i Knapik zmarli 6 września, pierwszy w wieku 88 lat, drugi młodszy o dekadę. Gołas odszedł 9 września w wieku 91 lat.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]