Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

08.03.2021
Czyta się kilka minut
1–7 marca
FOT. TOBIAS SCHWARZ
O

ODKRYCIA

21 datowanych na przełom XIII i XIV w. miejsc pochówku oraz wcześniejsze ślady osady mieszkalnej z pozostałościami rzemieślniczych dymarek odkryto w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych i Matki Bożej Różańcowej w Pszczynie. Badacze podkreślają, że sposób pochówku wskazuje na odmienny od przyjętego w tamtym czasie obrządku – ciała były układane w grobach bez żadnej osłony, ale z ogromną starannością. Po zakończeniu badań planowane jest udostępnienie krypty zwiedzającym.

ZNIKNIĘCIA

Przegląd dokumentów „Herstorie na Dzień Kobiet”, który miał się odbywać online na stronie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, w ostatnim momencie został „zawieszony z przyczyn formalnych”. Zawieszony został także dotychczasowy szef FINA, Dariusz Wieromiejczyk. Byłemu już dyrektorowi przekazano, że „Herstorie” zdjęto decyzją ministra Glińskiego.

WYRÓŻNIENIA

Agnieszka Holland została laureatką Czeskiego Lwa. Reżyserkę wyróżniono za film „Szarlatan”, który uznano także za najlepszy czeski film fabularny ostatniego roku (na zdj. z Ivanem Trojanem, odtwórcą głównej roli). Nagrodę Smoka Smoków podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbierze twórca animacji Piotr Dumała.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Potwierdza się, że Czesi nie przejmują się koronawirusem.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]