Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

08.03.2021
Czyta się kilka minut
1–7 marca
FOT. TOBIAS SCHWARZ
O

ODKRYCIA

21 datowanych na przełom XIII i XIV w. miejsc pochówku oraz wcześniejsze ślady osady mieszkalnej z pozostałościami rzemieślniczych dymarek odkryto w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych i Matki Bożej Różańcowej w Pszczynie. Badacze podkreślają, że sposób pochówku wskazuje na odmienny od przyjętego w tamtym czasie obrządku – ciała były układane w grobach bez żadnej osłony, ale z ogromną starannością. Po zakończeniu badań planowane jest udostępnienie krypty zwiedzającym.

ZNIKNIĘCIA

Przegląd dokumentów „Herstorie na Dzień Kobiet”, który miał się odbywać online na stronie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, w ostatnim momencie został „zawieszony z przyczyn formalnych”. Zawieszony został także dotychczasowy szef FINA, Dariusz Wieromiejczyk. Byłemu już dyrektorowi przekazano, że „Herstorie” zdjęto decyzją ministra Glińskiego.

WYRÓŻNIENIA

Agnieszka Holland została laureatką Czeskiego Lwa. Reżyserkę wyróżniono za film „Szarlatan”, który uznano także za najlepszy czeski film fabularny ostatniego roku (na zdj. z Ivanem Trojanem, odtwórcą głównej roli). Nagrodę Smoka Smoków podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbierze twórca animacji Piotr Dumała.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]