Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

23.03.2020
Czyta się kilka minut
16 – 22 marca
N

Nie jesteś sam

„You’ll Never Walk Alone” – utwór brytyjskiej grupy Gerry & The Pacemakers rankiem 20 marca wybrzmiał jednocześnie w kilkuset europejskich rozgłośniach. Cel: podkreślenie solidarności ze wszystkimi słuchaczami objętymi przedłużającą się przymusową izolacją.

Miejski kowboj

Zmarł legendarny muzyk country Kenny Rogers. Debiutował w połowie lat 50. w grupie The First Edition, ale swój pierwszy przebój, balladę „Lucille”, nagrał pod koniec lat 70. Od tamtej pory sprzedał ponad 100 mln płyt. W 2015 r. wyruszył w ostatnią trasę koncertową. Miał 81 lat.

Zdzisław Zarazek

– to bohater internetowej powieści, którą „spontanicznie, epizodycznie i podług rozkazów serca” piszą Łukasz Orbitowski i Szczepan Twardoch. „Jako pisarze jesteśmy w ciężkich czasach zasadniczo bezużyteczni, postanowiliśmy więc chwycić się tego, co ledwie, ale jednak uzasadnia naszą egzystencję: przyjaźni i pracy” – tłumaczą.

Minecraft pomaga

W środowisku gry powstała wirtualna Nieocenzurowana Biblioteka przechowująca zakazane w Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Meksyku, Rosji i Wietnamie artykuły i książki. Pomysł Reporterów bez Granic pozwala sprytnie ominąć cenzurę – w końcu Minecraft to tylko dziecinna gra, ale dzięki temu każdy internauta na świecie ma do niej swobodny dostęp.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]