Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.03.2020
Czyta się kilka minut
2 – 8 marca
Ś

Śmierć antropologa

Zmarł Ludwik Stomma – antropolog kultury i wieloletni felietonista „Polityki”. Po wyjeździe do Francji w 1981 r. związany z paryską Sorboną. W 2000 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”. Miał 70 lat.

Parytet na ekranie

Po raz pierwszy jesteśmy równi, przynajmniej w kinie – wynika z badań przeprowadzonych przez organizację The Geena Davis Institute on Gender and Media. Głównych bohaterek w stu najbardziej dochodowych filmach amerykańskich 2019 r. było dokładnie tyle samo, co bohaterów. Jeszcze kilka lat temu kobiety obsadzano w głównych rolach zaledwie w 24 proc. produkcji.

Gorączkowe lektury

Dystrybutor książek OSDW Azymut poinformował, że w porównaniu do ubiegłego roku na przełomie lutego i marca sprzedał pięć razy więcej egzemplarzy „Dżumy” Alberta Camusa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni na listę bestsellerów dystrybutora trafiła również powieść w formie audiobooka. Nieoczekiwaną popularnością cieszy się „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza, chętnie zgłębiamy także wiedzę z zakresu „Wirusologii”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]