Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.03.2020
Czyta się kilka minut
2 – 8 marca
Ś

Śmierć antropologa

Zmarł Ludwik Stomma – antropolog kultury i wieloletni felietonista „Polityki”. Po wyjeździe do Francji w 1981 r. związany z paryską Sorboną. W 2000 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”. Miał 70 lat.

Parytet na ekranie

Po raz pierwszy jesteśmy równi, przynajmniej w kinie – wynika z badań przeprowadzonych przez organizację The Geena Davis Institute on Gender and Media. Głównych bohaterek w stu najbardziej dochodowych filmach amerykańskich 2019 r. było dokładnie tyle samo, co bohaterów. Jeszcze kilka lat temu kobiety obsadzano w głównych rolach zaledwie w 24 proc. produkcji.

Gorączkowe lektury

Dystrybutor książek OSDW Azymut poinformował, że w porównaniu do ubiegłego roku na przełomie lutego i marca sprzedał pięć razy więcej egzemplarzy „Dżumy” Alberta Camusa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni na listę bestsellerów dystrybutora trafiła również powieść w formie audiobooka. Nieoczekiwaną popularnością cieszy się „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza, chętnie zgłębiamy także wiedzę z zakresu „Wirusologii”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]