Kultura w skrócie

29 sierpnia – 4 września

Zmarł John Ashbery. Był jednym z najwybitniejszych współczesnych poetów amerykańskich, laureatem Nagrody Pulitzera i National Book Award za tom „Self-Portrait in a Convex Mirror” wydany w 1975 r. Miał również silny wpływ na poezję polską lat 90.; przedstawiciele tzw. szkoły nowojorskiej, jak m.in. on i Frank O’Hara, byli inspiracją dla młodego pokolenia poetek i poetów. Jego wiersze były prezentowane głównie na łamach „Literatury na Świecie” (m.in. w słynnym niebieskim numerze z 1986 r.), a tłumaczone przez Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego oraz Bohdana Zadurę. Jego poezja – wielogłosowa, eksperymentalna i przygodowa – na trwałe zmieniła obraz amerykańskiej i światowej literatury. Miał 90 lat.

Nagroda Literacka Gdynia. Laureatami jej 12. edycji zostali: Michał Sobol za tom poetycki „Schrony”, Salcia Hałas za debiutancką powieść „Pieczeń dla Amfy”, Krzysztof Siwczyk za esej „Koło miejsca/Elementarz” oraz Ryszard Engelking, autor przekładu na język polski „Szkoły uczuć” Gustave’a Flauberta.

Polscy muzycy nagrodzeni. Kwartet Śląski zdobył prestiżową nagrodę brytyjskiego magazynu „Gramophone” za płytę z nagraniem kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz.

Konkursy na dyrektorów. Ministerstwo Kultury zaproponowało nowy tryb wyboru dyrektorów instytucji artystycznych, podlegających samorządom. O przewidywanym konkursie na takie stanowisko samorządy miałyby informować na rok przed objęciem stanowiska przez nowego dyrektora, formalne rozpisanie konkursu musiałoby się odbyć najpóźniej sześć miesięcy po zgłoszeniu. Projekt nowych regulacji zakłada także upublicznienie sposobu, w jaki głosowali członkowie komisji konkursowych.

„Zły” na ścianie. Dzięki publicznej zbiórce pieniędzy w Warszawie przy placu Trzech Krzyży powstanie mural przedstawiający bohatera kultowej powieści Leopolda Tyrmanda. Autorami projektu muralu są artyści od lat związani ze Stowarzyszeniem Stacja Muranów – Adam Walas oraz Anna Koźbiel. Rok temu dzięki Stowarzyszeniu powstał mural poświęcony Davidowi Bowiemu na warszawskim Żoliborzu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 37/2017