Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

18.07.2017
Czyta się kilka minut
11–17 lipca
N

Nowy Konkurs Chopinowski. We wrześniu przyszłego roku w Filharmonii Narodowej odbędzie się pierwsza edycja konkursu interpretacji utworów fortepianowych Chopina na instrumentach współczesnych kompozytorowi (jak erard czy pleyel) lub ich dzisiejszych kopiach. Pomysłodawcą imprezy jest Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu Chopin i Jego Europa oraz zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, w projekt zaangażowało się Ministerstwo Kultury. Instrumenty z połowy XIX stulecia charakteryzują się delikatniejszym brzmieniem, łatwiej też o oddanie na nich ornamentyki ówczesnych utworów.

Autograf utworu Chopina. Warszawskie muzeum kompozytora wzbogaciło się o autograf pieśni „Wiosna”, zakupiony na aukcji w Berlinie. Chopin przygotował ów zapis jako podarunek dla jednego z przyjaciół we wrześniu 1847 r.

Odwołane „gejowskie” spektakle. Moskiewski Teatr Bolszoj odwołał premierę baletu „Nuriejew”, poświęconego słynnemu rosyjskiemu tancerzowi, gdyż rosyjskie władze uznały go za niemoralny i propagujący homoseksualizm. Podobne motywacje kierowały najwyraźniej łódzkim urzędem marszałkowskim, na podstawie decyzji którego Teatr Wielki zrezygnował z planowanej na październik premiery inspirowanej opowiadaniem Manna opery „Śmierć w Wenecji” Brittena. Tak przynajmniej zapewnia Krzysztof Pastor, który dzieło to miał reżyserować.

Nowy szef FiN-y. Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (instytucją powstałą przed kilkoma miesiącami z połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego) przestała kierować Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz. Zastąpił ją Dariusz Wieromiejczyk, producent filmowy i krytyk, który na konferencji prasowej zapowiedział, iż chce, by jego instytucja wspierała powstawanie filmów „przydających Polakom dumy, odpowiedzialności, odwagi, budujących wspólnotę narodową”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]