Reklama

Kultura i nauka w skrócie

Kultura i nauka w skrócie

11.07.2016
Czyta się kilka minut
5 – 11 lipca
Fot. NASA
J

JUNO DOTARŁA DO JOWISZA
Po pięciu latach i przebyciu 2,8 mld km sonda NASA weszła 5 lipca na orbitę największej planety Układu Słonecznego. Docelowo będzie się okresowo zbliżać do pułapu Jowiszowych chmur jak żadna sonda wcześniej: zaledwie na 4,6 tys. km, żeby badać pole magnetyczne, skład i budowę gazowego olbrzyma. Misja ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy ma on skaliste jądro i czy powstał w tym miejscu Układu Słonecznego, gdzie się dziś znajduje – a to wiele nam powie o ewolucji naszego zakątka kosmosu. Juno to istny czołg: jej 150-kilogramowy tytanowy pancerz ma chronić jej elektronikę przed potężnym promieniowaniem jonizującym. Zasilana jest wyłącznie energią słoneczną, co biorąc pod uwagę odległość od naszej gwiazdy, również jest rekordem.

ZMARŁ ABBAS KIAROSTAMI
Wybitny reżyser irański, jeden z najznakomitszych artystów współczesnego filmu światowego, w latach 60. i 70. współtwórca tzw. nowej fali irańskiego kina, autor m.in. nagrodzonego w 1997 r. Złotą Palmą w Cannes „Smaku wiśni” czy nakręconego w roku 1999 filmu „Uniesie nas wiatr”. Miał 76 lat.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]