„Książki w Tygodniku” polecają

MEIK WIKING, SZTUKA TWORZENIA WSPOMNIEŃ, przeł. Olga Siara, Insignis, Kraków 2019

Nowa książka autora bestsellerowego „Hygge. Klucza do szczęścia”. „Dlaczego piosenka, zapach czy smak potrafią ożywić w pamięci coś, co się w niej zatarło?” – pyta we wstępie autor, który jest dyrektorem kopenhaskiego Instytutu Badań nad Szczęściem, jednocześnie pokazując, jak budować i – co ważniejsze – zapamiętywać szczęśliwe chwile, które zostaną z nami na zawsze.

HELEN RUSSELL, ATLAS SZCZĘŚCIA, przeł. Dorota Malina, Insignis,
Kraków 2019

Ta zręcznie zilustrowana i ładnie wydana książka to podróż, dzięki której czytelnik pozna sekrety szczęścia z różnych zakątków świata. Dolce far niente, czyli włoska sztuka nicnierobienia, islandzkie þetta reddast, czyli wszystko jakoś się ułoży, albo szwedzkie poletko poziomek (smultronställe), które zapewni schronienie  przed zgiełkiem codzienności – wspaniała wycieczka w poszukiwaniu radości życia.

DARIUSZ ROSIAK, BAUMAN, Mando, Kraków 2019

Polak, Żyd i komunista, a także jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli, czyli pasjonująca opowieść o Zygmuncie Baumanie – znanym na całym świecie wybitnym socjologu, twórcy pojęcia „płynna nowoczesność”, którego zarówno życiorys, jak i poglądy nie pozostawiają obojętnym. Rosiak stworzył biografię uczonego, opierając się na bogatych archiwaliach i na wywiadach z kilkudziesięcioma osobami z jego najbliższego otoczenia.

LESZEK KOŁAKOWSKI, CHRZEŚCIJAŃSTWO, Znak, Kraków 2019

Monumentalny zbiór najważniejszych tekstów filozofa, który nigdy nie określił się jako chrześcijański, ale to właśnie chrześcijaństwo uważał za „fundament naszej kultury” i właśnie ta religia przez lata znajdowała się w centrum jego zainteresowań. „Nie będę odpowiadał na pytanie, czy wierzę w Boga, bo myślę sobie, że Pan Bóg już to wie” – mówił przekornie Kołakowski, zgłębiając jednocześnie z wielką dociekliwością i pokorą drogę do poznania Boga.

JOANNA GROCHOCKA, TOMASZ WIŚNIEWSKI, HISTORIE NIE DO KOŃCA ZMYŚLONE, Fundacja Przekrój, Warszawa 2019

„Historie...” to zbiór zaskakujących biografii, okraszony solidną dawką absurdu i zabawnymi ilustracjami Joanny Grochockiej. Groteskowe życiorysy królów, czarownic, perwersyjnej baronessy, magów, magnetyzerów i innych dziwaków, co do których istnienia z każdą stroną (słusznie) nabieramy wątpliwości. Ale ile w tym wszystkim prawdy, a ile zmyślenia – to sprawa zupełnie drugorzędna.

EDUARDO GALEANO, DZIECI CZASU. Z KALENDARZA DZIEJÓW LUDZKOŚCI, przeł. Katarzyna Okrasko, W.A.B., Warszawa 2019

Czy wiedzieliście, że co 2 tygodnie umiera jeden język, a na pogrzeb Karola Marksa przyszło tylko 11 osób? „Dzieci czasu” to jakby kalendarz zawierający 366 krótkich opowiastek z dziejów ludzkości, do opowiedzenia których pretekstem stają się kolejne dni roku. Wiedza podana lekko, choć niekoniecznie o wadze piórkowej – książka przypomina, że historia cywilizacji dzieje się każdego dnia, w każdym zakątku świata.

MICHAŁ JAGIEŁŁO, PIARŻYSKO. TATRY I ZAKOPANE W REPORTAŻACH PRASOWYCH PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU, Iskry, Warszawa 2019

O Asnyku, Prusie, Micińskim, Przerwie-Tetmajerze, Witkiewiczu i innych postaciach zakochanych w Zakopanem i jego okolicach. Ten zbiór esejów o tatrzańskim piśmiennictwie i jego twórcach od połowy XIX do początku XX wieku to gratka dla fascynatów, na których także dziś tajemnica i majestat gór robią wielkie wrażenie.

KATARZYNA RYRYCH, WDOWIE WZGÓRZE, Literatura, Łódź 2019

„Wdowie wzgórze” to słodko-gorzka historia o przemijaniu, które czasem może być początkiem zupełnie nowej drogi. Pulsująca magią codzienność miesza się tu ze wspomnieniami bohaterek, które właśnie na starość zyskują przestrzeń i odwagę do życia według własnych reguł.

JÓZEF PUCIŁOWSKI OP, WIARYGODNE CHRZEŚCIJAŃSTWO, WAM, Kraków 2019

„O Kościele z miłością acz ciut złośliwie” – już podtytuł mówi, czego możemy się spodziewać po najnowszej książce dominikanina znanego z krytycznego myślenia i prowokacyjnych kazań. To zbiór bezkompromisowych komentarzy do Pisma Świętego, które mają szansę stać się bodźcem do samodzielnych poszukiwań.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 50/2019