Kronika religijna (7.VIII-13.VIII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • O zwycięstwie światłości Bożej nad ciemnościami grzechu mówił w rozważaniach przed modlitwą "Anioł Pański" Benedykt XVI (6 sierpnia). W niedzielę Przemienienia Pańskiego Papież przypomniał, że ta uroczystość "zaprasza nas do otwarcia oczu serca na tajemnicę światła Bożego, obecnego w całej historii zbawienia. Już na początku dzieła stworzenia Wszechmocny mówi: »Fiat lux - niech się stanie światło!« (Rdz 1,2) i oddzielił światło od ciemności. (…) W Nowym Testamencie to Chrystus stanowi pełny przejaw światła Bożego. Jego zmartwychwstanie osłabiło na zawsze potęgę ciemności zła" - podkreślił Benedykt XVI.
  • Św. Jan jest mistrzem w opisywaniu Bożej miłości - powiedział Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej (9 sierpnia). Katecheza była powrotem do rozpoczętego kilka miesięcy temu cyklu rozważań o apostołach jako uczniach i przyjaciołach Jezusa oraz o Jego Kościele. Po zakończeniu audiencji Papież powrócił do letniej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie będzie przebywał do 9 września.
  • Po raz kolejny w ciągu ostatnich tygodni Papież apelował o natychmiastowe przerwanie walk na Bliskim Wschodzie. Benedykt XVI mówił o tym przed modlitwą "Anioł Pański" i podczas audiencji ogólnej, w tej intencji modlił się również 8 sierpnia w maryjnym sanktuarium w Rocca di Papa, znajdującym się niedaleko Castel Gandolfo. Libańczykom Papież ofiarował dwie karetki pogotowia, które zostaną przetransportowane w konwoju humanitarnym organizowanym przez żołnierzy ONZ, stacjonujących we włoskim porcie Brindisi.
  • Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" kard. Roger Etchegaray uda się w najbliższym czasie do Libanu jako osobisty wysłannik Benedykta XVI - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Francuski kardynał, który 25 września skończy 84 lata, wielokrotnie reprezentował na Bliskim Wschodzie Jana Pawła II, a zimą 2003 r. odwiedził Irak, próbując przekonać Saddama Husajna (na zdjęciu) do ustępstw, które pozwoliłyby uniknąć wojny w tym kraju.
  • Kolejny wywiad z Papieżem. "Oczywiście Stolica Apostolska nie chce żadnej władzy politycznej. Chcemy jednak wezwać chrześcijan i wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób oczekują słowa Stolicy Apostolskiej, do zmobilizowania wszystkich sił, aby uznać, że wojna jest najgorszym rozwiązaniem dla wszystkich. Nie przynosi niczego dobrego nikomu, nawet pozornym zwycięzcom. Wiemy o tym bardzo dobrze w Europie, w następstwie dwóch wojen światowych. Tym, czego wszyscy potrzebujemy, jest pokój. Istnieją siły moralne, które są gotowe działać na rzecz zrozumienia, że jedynym rozwiązaniem jest to, że musimy żyć razem. Siły te chcemy zmobilizować, a politycy muszą znaleźć sposoby, aby mogło to nadejść jak najszybciej i przede wszystkim, aby było to trwałe" - mówił Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym 5 sierpnia w Castel Gandolfo niemieckim stacjom telewizyjnym i Radiu Watykańskiemu w związku ze zbliżającą się podróżą do Bawarii. Audycja została odtworzona w Niemczech 13 sierpnia.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska i Światowy Alians Kościołów Reformowanych we wspólnym oświadczeniu wezwały Izrael i Hezbollah do zaprzestania walk, a Stany Zjednoczone, UE i kraje arabskie "o użycie w tym celu swoich wpływów". Spirala przemocy służy jedynie zniszczeniu Libanu i zadawaniu ran Izraelowi; ani groza rakiet, ani niszczenie domów, szkół i libańskich wiosek nie mogą przyczynić się do trwałego pokoju w regionie - głosi oświadczenie.
  • 70 proc. chrześcijan mieszkających w Libanie zamierza opuścić swój kraj - powiedział ks. Kazimierz Gajowy, salezjanin pracujący w Bejrucie, podkreślając, że zjawisko to może na trwałe zmienić "religijną geografię" kraju. Ludzie są przerażeni, że w miarę posuwania się wojsk izraelskich, "konflikt może się przenieść również na teren zamieszkały w większości przez libańskich chrześcijan" - podkreślił ks. Gajowy, dodając, że do powstrzymania fali migracji przyczynić się może skuteczna pomoc humanitarna.
  • Pinochet zamieszany w śmierć duchownego? Niewyjaśniona do tej pory sprawa zaginięcia i zamordowania ponad 30 lat temu hiszpańskiego księdza Antonia Llidó stała się podstawą do uchylenia immunitetu i postawienia przed sądem byłego dyktatora Chile - poinformował sędzia Jorge Zepeda, który od lat prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kapłana. Obecnie ta decyzja powinna trafić do Sądu Apelacyjnego, który może ją potwierdzić lub odrzucić, a następnie do Sądu Najwyższego jako ostatecznej instancji.
  • Kościół katolicki w Niemczech nie dostrzega żadnego postępu w dziedzinie wolności religijnej w Turcji - powiedział ks. Karl Jüsten, kierownik biura niemieckiego episkopatu ds. społecznych. Duchowny podkreślił, że Ankara musi respektować wolność religijną każdego obywatela i wprowadzić odpowiedni zapis do tureckiej konstytucji. Zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół katolicki powinny mieć osobowość prawną, a władze muszą im zapewnić swobodę działania. Sprawy te powinni jasno postawić unijni negocjatorzy, którzy prowadzą rozmowy na temat wejścia Turcji do UE - podkreślił ks. Jüsten.
  • Przeciwko dyskryminacji katolików w brytyjskim ustawodawstwie wystąpił kard. Keith O'Brien, przewodniczący szkockiego episkopatu. Hierarcha poparł kampanię prowadzoną przez drużynę piłkarską Glasgow Rangers - klub ten, tradycyjnie popierany przez szkockich protestantów, dąży do przezwyciężenia nietolerancji na stadionach, m.in. przez wyeliminowanie z repertuaru kibiców pieśni antykatolickich. Kardynał podkreślił, że napięcia na tle wyznaniowym będą na Wyspach trwały tak długo, jak długo ustawodawstwo będzie zawierać antykatolickie akcenty, np. trzystuletni zapis stanowiący, że następca tronu nie może być katolikiem ani poślubić katoliczki.

I W POLSCE

  • W dniach poprzedzających odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Jasną Górę nawiedzi ponad sto tysięcy pielgrzymów. Bramy sanktuarium otwarte są od świtu do późnej nocy, do dyspozycji pielgrzymów gotowe są wszystkie punkty informacyjne i gastronomiczne oraz muzea, ojcowie paulini zaś, wspierani przez księży diecezjalnych, spowiadają od godz. 6.00 do 21.00.
  • Krakowska Kuria ujawniła list proboszcza nowohuckiej parafii, o. Niwarda Karszni do ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, w którym zaprzecza on, że był tajnym współpracownikiem SB (wcześniej ks. Zaleski poprosił korespondencyjnie kilkunastu krakowskich duchownych o wyjaśnienie ich kontaktów z tajnymi służbami PRL). Znany w Nowej Hucie zakonnik przyznaje, że spotykał się z funkcjonariuszem SB, ale zaprzecza, że podjął świadomą współpracę. Upublicznienie listu oburzyło ks. Zaleskiego, który obawia się, że może to zniechęcić innych duchownych do szczerego wyznania win, a jemu utrudnić dalszą pracę nad książką o inwigilacji krakowskiego Kościoła. "Kardynał zdecydował, że każdy sam powinien wyrobić sobie opinię na temat przeszłości podejrzewanych duchownych. Chciał też uwrażliwić opinię publiczną na możliwość pomówienia" - tłumaczy rzecznik kurii, ks. Robert Nęcek. Sam kard. Dziwisz wezwał uczestników krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę do modlitwy, by sprawa lustracji znalazła swoje słuszne drogi rozwiązania.
  • Memoriał powołanej przez kard. Stanisława Dziwisza komisji teologiczno-duszpasterskiej "Pamięć i troska" będzie jawny. Liczący 10 stron dokument, zawierający kryteria oceny postaw duchownych podejrzewanych o współpracę z SB, będzie ogłoszony 25 sierpnia na Jasnej Górze podczas obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
  • "Rzeczpospolita" ujawniła, że Andrzej Micewski był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimach "Michalski" i "Historyk". Znany działacz katolicki, doradca prymasa Glempa i biograf prymasa Wyszyńskiego, historyk i publicysta, współpracujący z "Więzią", a także z "Tygodnikiem Powszechnym", udzielał informacji tajnym służbom PRL od połowy lat 70. do połowy lat 80.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2006