Kronika religijna (27 VIII - 2 IX)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Praktyki religijne to nie źródło przywilejów i zabezpieczeń w osiągnięciu zbawienia - przestrzegł Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (26 sierpnia). Papież zauważył, że stale czyha na nas pokusa takiej interpretacji. "W rzeczywistości przesłanie Chrystusa jest zupełnie odwrotne: wszyscy mogą wejść do życia wiecznego, ale dla wszystkich drzwi są ciasne. Nie ma tu osób uprzywilejowanych. Wejście do życia wiecznego domaga się zaangażowania, ofiarności i wyrzeczenia się egoizmu" - powiedział Benedykt XVI. Wyjaśnił także, że "prawdziwa przyjaźń z Jezusem wyraża się w sposobie życia: przez dobroć serca, pokorę, umiarkowanie, miłosierdzie, umiłowanie sprawiedliwości i prawdy oraz szczere zaangażowanie na rzecz pokoju i pojednania. Można powiedzieć, że właśnie to jest »dowodem tożsamości«, który określa nas prawdziwymi przyjaciółmi Jezusa, »paszportem«, który pozwala wejść do życia wiecznego". Przemawiając po polsku, Papież wspomniał obchodzoną w tym dniu w Polsce uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej: "Łaskawej opiece Maryi polecam obecne i przyszłe losy waszego narodu".
  • Środowa audiencja generalna: w ramach katechezy o Ojcach Kościoła Benedykt XVI przedstawił sylwetkę św. Grzegorza z Nyssy, jednego z najwybitniejszych teologów IV w. i ojca mistyki chrześcijańskiej, uczestnika soboru w Konstantynopolu w 381 r., gdzie bronił nicejskiego wyznania wiary oraz boskości Chrystusa. Papież przypomniał, że nauczanie św. Grzegorza skupiło się na ukazaniu drogi człowieka do Boga. "Celem człowieka jest kontemplowanie Boga. Tylko w ten sposób może on znaleźć swe zaspokojenie. Realizacja człowieka polega na świętości w życiu przeżywanym w spotkaniu z Bogiem, które staje się w ten sposób jaśniejące także dla innych" - powiedział Benedykt XVI. Po wygłoszeniu katechezy Papież wezwał do modlitw za ofiary pożarów w Grecji i Włoszech.
  • Zmarł emerytowany kanadyjski kardynał kurialny Edouard Gagnon (ur. 1918). Uczestnik Soboru Watykańskiego II jako ekspert w sprawach duszpasterstwa i roli świeckich, w latach 1985-90 przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, a następnie przewodniczący Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.
  • "Milczenie Boga oczyściło Matkę Teresę z próżności i uwypukliło jej wielkość, natomiast ateiści z powodu braku Boga nie cierpią tak, jak założycielka Misjonarek Miłości" - w ten sposób kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa skomentował medialne sensacje, jakoby błogosławiona Matka Teresa wątpiła w obecność Boga. "Sądzę, że Matka Teresa będzie świętą epoki medialnej, ponieważ ta »noc duszy« uchroniła ją od stania się ofiarą mediów, czyli od egzaltacji" - dodał duchowny. O zbiorze listów, w których Matka Teresa skarży się, że nie czuje Boga "ani w sercu, ani w Eucharystii", piszemy na str. 15.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Wyznawcy wszystkich religii mogliby nazywać Boga Allahem - zaproponował katolicki biskup Tiny Muskens, ordynariusz Bredy w Holandii. Jego zdaniem sprzyjałoby to szerzeniu tolerancji religijnej. "»Allah« jest bardzo pięknym słowem - powiedział hierarcha w holenderskiej TV. - Bóg nie troszczy się o to, jak Go nazywamy. To nasz problem" - stwierdził.
  • Afgańscy talibowie zwolnili chrześcijańskich zakładników. Ich powrotowi do Korei Płd. towarzyszyła radość, ale i wątpliwości. Najwięcej krytyki wywołał sam fakt podjęcia przez rząd w Seulu bezpośrednich rozmów z terrorystami, zgoda władz na wycofanie z Afganistanu oddziałów koreańskich i zaprzestanie wszelkiej działalności misyjnej w tym kraju. Biskup diecezji Daejeon, Lazzaro You Heung-Sik, oświadczył, że uwolnienie ludzi jest powodem do wielkiej radości, zarazem jednak rokowania z talibami "stworzyły groźny precedens".
  • Włoscy biskupi spotkali się w Moskwie z patriarchą Aleksym II, zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Aleksy II powiedział, że dostrzega konieczność współpracy katolicko-prawosławnej w walce z laicyzacją, w obronie życia i rodziny oraz w ukazywaniu młodzieży obecności Boga we współczesnym świecie. Z zadowoleniem odniósł się do zaproszenia go do Akwilei, zaznaczając jednak, że zgodę na tę wizytę musi wydać Święty Synod Patriarchatu Moskiewskiego.
  • Szkoły katolickie we Francji cieszą się ogromnym powodzeniem. W tym roku zabrakło miejsc dla 30 tys. uczniów. Do katolicyzmu przyznaje się nieco ponad 50 proc. Francuzów.
  • W ciągu miesiąca istnienia salezjańska internetowa baza dzieci zaginionych w Indiach pomogła odnaleźć 40 nieletnich. Baza danych posiada linki do większości indyjskich organizacji pracujących na rzecz nieletnich. Te zaś, bezpośrednio pracując z dziećmi znajdującymi się w potrzebie, łatwo mogą identyfikować zaginionych lub zgłaszać błąkających się po ulicach.

...I W POLSCE

  • Ks. prof. Grzegorz Ryś został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.  Ks. Ryś jest historykiem Kościoła (zajmuje się m.in. średniowieczną pobożnością ludową), rektorem Archiwum Kapitulnego na Wawelu,wykładowcą Papie- skiej Akademii Teologicznej i członkiem zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego". Nakładem Znaku ukazały się jego książki o celibacie i inkwizycji.
  • Bolejemy obserwując rozdarcia na szczytach władzy, gdy z wielkim nakładem sił wyszukuje się grzechy cudze, drzazgę w oku bliźniego, nie widząc belki we własnym -  powiedział w homilii na Jasnej Górze kard. Józef Glemp (26 sierpnia). Prymas zauważył, że rządzenie światem to bardzo trudne zadanie, a jednak chętnie podejmowane. "Jest coś wabiącego w dojściu do władzy i dochodzący do niej zapominają, że to ciężka i odpowiedzialna służba" - powiedział, wskazując na Chrystusa jako na wzór dla rządzących, ponieważ "On przyszedł, by służyć, a nie by Mu służono".
  • "Domagamy się zapewnienia Radiu Maryja warunków wolnej i swobodnej działalności, zgodnej z przyznaną mu państwową koncesją" - zaapelował Zespół Wspierania Radia Maryja (26 sierpnia). Zespół podkreślił, że Radio swoją działalnością wpisuje się w nakreślony przez Episkopat program duszpasterski "Przypatrzcie się powołaniu waszemu". Tymczasem 28 sierpnia KAI dowiedziała się, że biskupi powołali komisję, która zredaguje list do generała redemptorystów w sprawie rozwiązania problemu Radia Maryja.
  • Włamanie do Katedry Wawelskiej. Rabuś ukrył się w katedrze wieczorem 27 sierpnia i w nocy obrabował trzy skarbony z datkami wiernych (na Caritas, prasę katolicką i na renowację katedry) oraz zniszczył kratę w posadzce i ozdobne drzwi prowadzące na ambonkę. Nie stwierdzono kradzieży i uszkodzeń przechowywanych w świątyni relikwii i skarbów narodowych.
  • "W tym porąbanym świecie młodym ludziom trzeba dać bez warunku miłość i serce" - powiedział bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak na spotkaniu z katechetami (30 sierpnia). Stwierdził, że "wszystkie siły świeckie i zakonne, jakiekolwiek są w diecezji, muszą się zmobilizować i ruszyć do młodych ludzi, podając im rękę życzliwie i z otwartością". Bp Dajczak apelował o bardziej ofensywny styl duszpasterstwa: "Jeżeli mamy dotrzeć do młodego człowieka, to musimy z całą miłością zajść mu drogę, i to nawet drogę donikąd".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2007