Kronika religijna (25-31 XII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Duchową solidarność z katolikami cierpiącymi za wierność Stolicy Piotrowej wyraził Benedykt XVI podczas modlitwy "Anioł Pański" w drugi dzień świąt. Papież tłumaczył, dlaczego Kościół wspomina św. Szczepana w okresie Bożego Narodzenia: gdyby nie Wcielenie i Zmartwychwstanie Jezusa śmierć Szczepana nie miałaby sensu. "Ze szczególną solidarnością duchową myślę o tych katolikach, którzy dochowują wierności Stolicy Piotrowej, nie idąc na kompromis, czasem za cenę ciężkiego cierpienia. Cały Kościół podziwia ich przykład i modli się, ażeby mieli siłę wytrwać, wiedząc, że ich udręki są źródłem zwycięstwa, chociaż w tej chwili wydać się mogą porażką" - powiedział Benedykt XVI.
  • Środowa audiencja generalna: Papież rozważał, dlaczego Bóg stał się człowiekiem. Odpowiedź przynosi kantyk Aniołów z Ewangelii św. Łukasza: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania". Wcielenie przyniosło bowiem chwałę Bogu, a ludziom religijny pokój. Jedynym "sposobem wychwalania Boga i budowy pokoju na świecie jest pokorne i pełne ufności przyjęcie daru Bożego Narodzenia: miłości" - przekonywał Papież. Zwracając się do Polaków, powiedział: "W atmosferze świąt Bożego Narodzenia oddajemy chwałę Temu, który wyzbył się chwały Nieba, stał się człowiekiem i przyszedł na świat w ubogiej stajence, aby nas zbawić. Niech Jego pokój stale wam towarzyszy".
  • Stolica Apostolska krytycznie o straceniu Saddama Husajna: "Wykonanie kary śmierci to zawsze wiadomość tragiczna, powód do smutku, nawet kiedy chodzi o osobę, która dopuściła się poważnych zbrodni" - tak rzecznik Watykanu skomentował egzekucję byłego dyktatora Iraku. Ks. Federico Lombardi podkreślił, że "zabicie winnego nie jest drogą prowadzącą do odbudowy sprawiedliwości i pojednania społeczeństwa". Powieszenie Husajna "podsyci ducha odwetu i przyniesie nową przemoc". W rozmowie z agencją ANSA kard. Renato Martino oświadczył: "Modlę się, aby egzekucja Husajna nie przyczyniła się do pogorszenia i tak już krytycznej sytuacji w Iraku". Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" przyznał, że do ostatnich chwil miał nadzieję, iż wyrok nie zostanie wykonany. Przypomniał nauczanie Kościoła, który głosi, że człowiek nie jest absolutnym panem życia: "Stanowisko to wyklucza zatem zarówno aborcję, jak i eksperymenty na embrionach, eutanazję i karę śmierci".
  • Kongregacja ds. Biskupów upomniała paragwajskiego hierarchę, który chce kandydować w wyborach prezydenckich. Były ordynariusz diecezji San Pedro, 57-letni bp Fernando Armindo Lugo Méndez zwołał konferencję prasową w domu swego ojca. Oświadczył, że na ręce Benedykta XVI złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego: "Teraz Papież może zaakceptować moją determinację albo mnie ukarać, bo ja już jestem zaangażowany w politykę". Dodał, że nie należy ani do lewicy, ani do prawicy, albowiem "w Paragwaju są tylko ci, którzy kradną, i ci, których się okrada". Kard. Giovanni Battista Re zagroził biskupowi sankcjami kanonicznymi, w tym suspensą, czyli zakazem sprawowania czynności kapłańskich. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów przypomniał, że wyłącznie do świeckich należy "doskonalenie porządku rzeczywistości ziemskich w duchu Ewangelii".
  • Bp Lugo Méndez jest werbistą. W styczniu 2005 r. zrezygnował z rządów w diecezji San Pedro, która leży w najuboższym regionie Paragwaju. Hierarcha popierał organizacje lewicowe i angażował się w kontrowersyjne akcje, np. zajmowanie siłą ziemi przez bezrolnych.
  • Mostem między Wschodem a Zachodem nazwał Turcję kard. Tarcisio Bertone. W wywiadzie dla wydawanego przez Episkopat Francji miesięcznika "La Documentation Catholique" podkreślił, że "pozostawienie Turcji poza Unią Europejską niesie ryzyko rozwinięcia się tam fundamentalizmu islamskiego". "Turcja jest krajem laickim, gdzie system polityczny służy dążeniom demokratycznym. W interesie Europy powinno leżeć wspieranie kraju, który aspiruje do pełni demokracji" - stwierdził watykański sekretarz stanu.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Czas, aby w Ziemi Świętej zakończyć erę śmierci - powiedział abp Michel Sabbah podczas Pasterki w betlejemskim kościele św. Katarzyny. W homilii, zwracając się do obecnych przywódców palestyńskich, na czele z prezydentem Mahmudem Abbasem, łaciński patriarcha Jerozolimy zaapelował o zakończenie bratobójczych walk między Hamasem i Fatahem: "Nadszedł czas, aby przywódcy, w których rękach jest nasz los, szczególnie palestyńscy i izraelscy, jak również społeczność międzynarodowa, podjęli działania, aby zakończyć erę śmierci i wprowadzić nas w nową epokę w dziejach Ziemi Świętej".
  • Obecność Najświętszego Sakramentu w katedrze w Kordobie uniemożliwia celebrowanie tam islamskich modlitw - oświadczył miejscowy ordynariusz, bp Juan Jose Asenjo Pelegrina. To odpowiedź na prośby hiszpańskich muzułmanów. Władze diecezji, opowiadając się za dialogiem międzyreligijnym, stwierdziły, że "wspólne używanie świątyń i miejsc kultu nie pomogłoby temu dialogowi". Przeciwnie, "zrodziłoby zamieszanie wśród wiernych" i zaowocowało "religijną obojętnością". Muzułmanie argumentowali, że katedrę wybudowano na meczecie. Diecezja ripostowała, że posiada "niezaprzeczalne dokumenty historyczne", wedle których meczet wzniesiono na fundamentach wcześniejszego kościoła. W regionie Kordoby mieszka pięciuset wyznawców islamu, ogółem w Hiszpanii - 300 tys.
  • Tsunami, które przede dwoma laty spustoszyło Azję, było tragedią, ale i łaską - powiedział bp Anicetus Sinaga z Indonezji. Od tragedii poprawiły się relacje między tamtejszymi chrześcijanami i muzułmanami. Biskup przyznał: "Teraz współpracujemy. Nie ma między nami większych trudności. Ba, możemy mówić w pewnym sensie o braterstwie. Zamierzamy wspólnie otworzyć szpital. W naszych szkołach kształci się ponad 90 proc. młodych muzułmanów".

I W POLSCE

  • Biskupi wezwali rodziny do wspólnej świętowania niedzieli, modlitwy i dialogu. Apel znalazł się w liście Episkopatu na Niedzielę Świętej Rodziny, który odczytano w kościołach w ostatni dzień roku. Wskazując na konieczność nauczenia dzieci modlitwy, biskupi przypomnieli rodzicom, że "zasadniczym i niezastąpionym elementem tego wychowania jest Wasz konkretny przykład, świadectwo wiary. Tylko wówczas, gdy będziecie się modlić, a zwłaszcza wspólnie z dziećmi polecając Ojcu, który jest w Niebie, radości i bóle, nadzieje i smutki Waszego życia rodzinnego, będziecie wprowadzać dzieci w wyjątkową zażyłość z Bogiem". Zwrócili też uwagę, że "wielką rolę w budowaniu wspólnoty rodzinnej odgrywa właściwe przeżywanie niedzieli, z zachowaniem jej świątecznego charakteru - z Mszą św. jako najważniejszym wydarzeniem tego dnia". W liście czytamy: "Drodzy Rodzice! Starajcie się każdego dnia mieć czas na rozmowy z dziećmi. Im więcej czasu im poświęcicie, tym większe bogactwo duchowe zyskają Wasze dzieci".
  • Wdzięczność Benedyktowi XVI za coraz liczniejsze zapowiedzi "przywrócenia do pełni praw i swobody używania liturgii tradycyjnej rytu rzymskiego" wyraziła grupa tradycjonalistów. Obszerną "Deklarację", zatytułowaną "Jesteśmy z Tobą, Ojcze Święty", podpisało dotychczas 30 osób, w tym marszałek Sejmu Marek Jurek, eurodeputowani Marcin Libicki i Konrad Szymański, posłowie Jan Filip Libicki i Artur Zawisza oraz kompozytor Wojciech Kilar. Pomysłodawcą jest redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas" Paweł Milcarek. Sygnatariusze podziękowali Papieżowi za "wolę odejścia od praktycznego wykluczenia liturgii tradycyjnej, będącej przez wieki czcigodnym narzędziem uświęcenia wielu i wielkim pomnikiem naszej kultury duchowej".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2007