Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA

Podczas nieszporów uroczystości świętych Piotra i Pawła Jan Paweł II ogłosił nową adhortację apostolską - „Ecclesia in Europa”.

„Jako Biskup Rzymu i Następca Piotra ponawiam dziś całkowitą gotowość do oddania mojej osoby na służbę komunii wszystkich uczniów Chrystusa” - powiedział Papież podczas Mszy sprawowanej w uroczystość świętych Piotra i Pawła. W czasie Eucharystii Papież poświęcił paliusze, które przekazał czterdziestu nowym arcybiskupom metropolitom, mianowanym w ostatnich dwunastu miesięcach. Był wśród nich abp Tomasz Peta ze stolicy Kazachstanu - Astany.

W uroczystości tradycyjnie uczestniczyła prawosławna delegacja z Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola. Zdaniem Papieża, wymiana delegacji, z okazji uroczystości św. Andrzeja w Konstantynopolu i świętych Piotra i Pawła w Rzymie, stała się „wymownym znakiem naszego zaangażowania na rzecz osiągnięcia pełnej jedności”. „Pan, który zna nasze słabości i wahania, obiecuje swą pomoc w przezwyciężeniu przeszkód, jakie uniemożliwiają nam celebrację jednej Eucharystii” - mówił Jan Paweł II.

Osobie Pawła VI z okazji 40. rocznicy jego wyboru na papieża poświęcił Jan Paweł II rozważanie podczas środowej audiencji ogólnej. „Pragnął, aby wspólnota kościelna otworzyła się na świat, nie ulegając jednak przy tym duchowi świata. Z rozważną mądrością potrafił oprzeć się pokusie »dostosowania się« do współczesnej mentalności, z ewangeliczną siłą znosząc trudności i niezrozumienie, a w kilku przypadkach wręcz wrogość” - powiedział o poprzedniku Papież.

odczas wakacji w Castel Gandolfo Jan Paweł II będzie pracować nad książką „o swym duszpasterskim i ludzkim doświadczeniu jako biskup” - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej. Joaqum Navarro-Valls dodał, że Papież uda się do letniej rezydencji 10 lipca i podda się tam fizykoterapii. Zdementował natomiast pogłoski na temat operacji prawego kolana.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

W zeszłym roku 938 chrześcijan oddało życie za wiarę - informuje raport włoskiej sekcji organizacji „Kościół w Potrzebie/

Pomoc Księżom na Wschodzie”

(Kirche in Not/Ostpriesterhilfe).

629 chrześcijan zostało rannych w wyniku prześladowań na tle religijnym, a ponad sto tysięcy trafiło do więzień. Raport analizuje sytuację różnych wspólnot wyznaniowych na wszystkich kontynentach. W Europie praktyki religijne bezprawnie ograniczane są np. na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej. Nie-prawosławnym grożą także akty przemocy i spo-
łeczna dyskryminacja. Jako „alarmującą” autorzy raportu określili sytuację na Kubie, w Wenezueli i Kolumbii. Nie-muzułmanie prześladowani są w wielu krajach afrykańskich (Sudan, Nigeria i Kenia). Z państw azjatyckich raport ostro krytykuje Chiny, Wietnam, Koreę Północną i Laos, gdzie na restrykcje narażeni są przede wszystkim chrześcijanie.

Kościół maronicki zakończył pierwszą od 150 lat sesję Synodu patriarchalnego.

Na zakończenie obrad, które odbywały w Bkerke koło Bejrutu, wydano dokument końcowy - już uznany przez komentatorów za przełomowy dla przyszłości i tożsamości tej wspólnoty. „Kościół maronicki nigdy nie chciał być kościołem narodowym” -to zawarta w dokumencie odpowiedź na krytykę, że podczas wojny domowej w latach 70. maronici dążyli do podziału terytorialnego Libanu. „Współżycie i wolność to dwa warunki, aby Liban pozostał wierny swojej tożsamości i powołaniu” - podkreślili uczestnicy Synodu. Ich zdaniem, pielęgnując na nowo te wartości Liban będzie mógł realizować misję „przesłania wolności, oraz stać się ponownie wzorem pluralizmu i tolerancji dla Wschodu i Zachodu”.

Synod przeanalizował też relacje między maronitami w Libanie a diasporą (dziś liczebnie większą). Uczestnicy sesji zwrócili uwagę, że tożsamość maronicka często mylona jest z libańską. Tymczasem „Jesteśmy jedną wspólnotą kościelną dzięki wspólnemu dziedzictwu, relacjom, świętym, przynależności do Wschodu i Libanu jako ojczyzny duchowej (...). Wspólnota ma jednak charakter uniwersalny poprzez rozciągłość geograficzną i doświadczenia tolerancji w różnorodności. Liban dla maronitów jest tym, czym Rzym dla katolików” - czytamy w dokumencie końcowym, który porusza też zagadnienia odnowy struktur kościelnych, formacji duchowieństwa, rodziny, młodzieży, stosunku Kościoła do kwestii społecznych oraz Kodeksu Kanonicznego Kościołów Wschodnich. Druga sesja Synodu odbędzie się we wrześniu 2004 r.

Kościół maronicki jest narodowym wyznaniem chrześcijan libańskich; liczy 1,5 miliona wiernych. Na jego czele -z tytułem patriarchy Antiochii maronitów - stoi od 1986 r. kardynał Nasrallah Pierre Sfeir. Patriarchat liczy 4 arcyepar-chie (archidiecezje) i 7 eparchii (diecezji) w Libanie oraz 4 arcyeparchie, 9 eparchii i 2 egzarchaty patriarsze w 11 krajach Bliskiego Wschodu, obu Ameryk i Australii. Jest to
jedyny katolicki Kościół wschodni, który nie powstał w wyniku uznania władzy papieża przez część wyznawców jakiegoś niezależnego dotychczas Kościoła wschodniego - maronici od początku pozostawali w łączności z Rzymem.

Biskupi USA są zdeterminowani, aby zamknąć sprawę pedofilii wśród amerykańskich księży - oświadczył abp Harry Flynn z Saint-Paul. Abp Flynn, który stoi na czele komisji Episkopatu ds. nadużyć seksualnych, poinformował, że biskupi odwołali w ostatnich 18
miesiącach ponad 400 duchownych-pedofili, ale przyznał też, że choć „wiele już zostało zrobione, nadal wiele pozostaje do zrobienia”.

O „wielkim wysiłku” amerykańskiego Kościoła świadczy zdaniem arcybiskupa nie tylko liczba odwołanych duchownych, ale także ogłoszenie w czerwcu 2002 r. przez Episkopat Karty Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz „Koniecznych norm postępowania diecezji/eparchii w sprawie zarzutów seksualnego wykorzystywania nieletnich przez księży i diakonów”.

Oświadczenie abpa Flynna jest pośrednio odpowiedzią na wydarzenia sprzed kilkunastu dni: były gubernator Oklahomy Frank Keating (szef powołanej - na życzenie Episkopatu - komisji świeckich, która ma nadzorować uregulowanie przez Kościół problemu pedofilii wśród księży) porównał działanie niektórych biskupów do mafii oraz oskarżył ich o tuszowanie przypadków molestowania nieletnich i „zbrodnicze milczenie”, po czym podał się do dymisji.
Kardynał Sfeir
.

..I W POLSCE

„Do zasadniczych wyzwań współczesnego Polaka należy troska o ocalenie prawości ludzkich sumień” - napisali biskupi w liście pasterskim odczytanym w kościołach 29 czerwca. „Oddzielenie życia od religii i od zasad moralnych prowadzi do per-misywizmu moralnego, czyli postawy zwalniania się z obowiązków i odrzucania zasad wymagających jakiegokolwiek wysiłku i trudu” - czytamy w dokumencie zatytułowanym „Sumienie drogowskazem człowieczeństwa”. „Dzisiaj uwidacznia się to między innymi w dziedzinie etyki seksualnej. Jest to swego rodzaju obniżanie wymagań w postawach i zachowaniach w duchu rzekomego poszanowania »praw« człowieka. Wydaje się, że ta ideologia wchodzi w skład wielkiego programu neomarksizmu i postmodernizmu, według których cała rzeczywistość winna być pozbawiona ocen moralnych - winna być »odmoralniona«, etycznie zneutralizowana - słowem: samowolna” - przestrzegają biskupi.

Polska opieka hospicyjna pod względem jakości i ilości jest na drugim miejscu w Europie - stwierdził krajowy duszpasterz hospicjum ks. Piotr Krakowiak podczas V Zjazdu Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego w Katowicach. Pierwsze polskie hospicjum powstało w 1981 r. Dziś jest ich 101, dysponują 370 łóżkami. Kontrakty z Kasami Chorych pokrywają ok. 35 proc. kosztów opieki. W pracę zaangażowanych jest 10 tys. osób, głównie wolontariuszy.

Radio Maryja jest piątą rozgłośnią w Polsce pod względem słuchalności - wynika z badań SMG/KRC Poland Media SA, przeprowadzonych między marcem a majem 2003. Rozgłośni z Torunia słucha 2,92 proc. Polaków. Najchętniej słuchane radiostacje to: RMF FM, Radio Zet, 1 Program PR oraz „Trójka”.

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2003