Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Kierujcie się zawsze pragnieniem znalezienia prawdy waszej egzystencji" - apelował Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników czuwania modlitewnego w Auli Pawła VI, które odbyło się na zakończenie III Europejskiego Dnia Studentów. Hasło spotkania brzmiało: “Poszukiwanie intelektualne drogą do spotkania z Chrystusem". Przesłanie hospitalizowanego w klinice Gemelli Papieża odczytał zastępca sekretarza stanu, abp Leonardo Sandri. “Chociaż nie mogę być wśród was, jestem blisko was poprzez uczucie i modlitwę" - zapewnił Papież. “Wiara i rozum niechaj będą dwoma skrzydłami, które wiodą was do Chrystusa, prawdy Boga i prawdy człowieka. W Nim odnajdziecie pokój i radość. Niech Chrystus będzie centrum całej waszej egzystencji" - wzywał Jan Paweł II. W spotkaniu młodzieży uczestniczyli za pośrednictwem telemostu również studenci z Bari, Berlina, Bukaresztu, Lizbony, Zagrzebia, Londynu, Tirany, Madrytu i Kijowa. Młodzi Ukraińcy, katolicy obu obrządków, prawosławni i inni chrześcijanie modlili się - pod przewodnictwem kard. Lubomyra Huzara - w greckokatolickiej cerkwi św. Bazylego Wielkiego. Uroczystość transmitował pierwszy kanał ukraińskiej telewizji publicznej.
  • Po kilku dniach od premiery książka “Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II stała się bestsellerem na włoskim rynku księgarskim. Włoski przekład ukazał się 23 lutego w nakładzie 330 tys. egzemplarzy.
  • Na życzenie Papieża autorem rozważań Drogi Krzyżowej w Koloseum będzie w tym roku kard. Joseph Ratzinger. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział, że myślą przewodnią uczyni słowa Jezusa: “Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity" (J 12, 24). Refleksja będzie nawiązywać do obchodzonego właśnie Roku Eucharystycznego.
  • “Może należałoby przypomnieć, że za Papieżem kryje się człowiek, i że człowiek ten potrzebuje spokoju" - stwierdził kard. Achille Silvestrini. W rozmowie z dziennikiem “Corriere della Sera" emerytowany prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, niegdyś także szef dyplomacji Watykanu, zachęcił media do “obniżenia głośności". “Może i środki przekazu zdadzą sobie sprawę, że Papież potrzebuje odpoczynku. To kwestia szacunku dla najzwyklejszej ludzkiej potrzeby" - podkreślił kard. Silvestrini. Na pytanie, czy ze szpitalnego pokoju Papież może kierować Kościołem, włoski kardynał odpowiedział: “Kościół to nie przedsiębiorstwo ani państwo. Rządy nim to rządy duchowe, dla których nie istnieje centrum dowodzenia. Także świadectwo, jakie Papież daje w obliczu cierpienia, jest częścią duchowego rządzenia Kościołem".
  • Nieco inną opinię o mediach relacjonujących chorobę Papieża wyraził Joaquín Navarro-Valls. Watykański rzecznik nie dostrzega w przekazach jaskrawych przykładów nadużyć, nieuczciwości czy złej woli. “Widzę natomiast niezwykłe zainteresowanie postacią Jana Pawła II" - powiedział Navarro-Valls na antenie Radia Watykańskiego.

Kościół w świecie...

  • Episkopat Węgier poprosił Boga i ludzi o wybaczenie krzywd popełnionych przez duchownych, którzy współpracowali z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa (1 marca). Prośbę zawarto w specjalnym oświadczeniu. Obecnie na Węgrzech toczy się debata wokół zmian ustawodawstwa dotyczącego byłych współpracowników reżimu. W internecie oraz innych mediach opublikowano listy konfidentów; wśród nich znalazły się osobistości życia kościelnego, w tym kilku biskupów. Węgierscy hierarchowie wyrazili niezadowolenie z publikacji listy: uznali, że to zamach na autorytet Kościoła. 15 lat po przełomie nie można wiarygodnie przeprowadzić lustracji - napisali. Podkreślili przy tym, że osoby, które się załamały i podjęły współpracę, stały się ofiarami nieludzkiego systemu - tymczasem jego twórcy i działacze mogą nadal rządzić krajem. Ci politycy nie mają moralnego prawa, aby potępiać ludzi składających niegdyś donosy. Biskupi przypomnieli także o różnicy między politykami, zajmującymi stanowiska publiczne, i duchownymi, z których wielu wyznało winy współbraciom czy też przyznało się do współpracy w inny sposób.
  • Bp Klaus Küng zwrócił się do Austriaków, którzy wystąpili z Kościoła, aby do niego powrócili. Apel wiąże się z falą wystąpień, która nastąpiła po skandalu homoseksualnym i pedofilskim w seminarium w St. Pölten. Od kilku miesięcy diecezję stara się uporządkować właśnie bp Küng. “Każde wystąpienie to bolesny znak" - stwierdził hierarcha. Zapewnił, że drzwi Kościoła zawsze pozostaną otwarte. W osobnym liście zaapelował do księży i duszpasterskich pracowników diecezji o nawiązywanie kontaktów z tymi, którzy wystąpili, i zachęcanie ich do powrotu.
  • Poprawia się położenie chrześcijan w Iraku - uważa Andraos Abouna, chaldejski biskup pomocniczy z Bagdadu. Jego zdaniem po styczniowych wyborach zmalała liczba tych, którzy emigrują za granicę. Świadczy o tym chociażby spadek liczby próśb do kancelarii parafialnych o metryki chrztu, o które wierni starali się często z myślą o wyjeździe. Wiele rodzin, które schroniło się w Syrii, powróciło do Bagdadu. Iraccy chrześcijanie przestali bać się chodzić do kościołów; udział w nabożeństwach jest coraz liczniejszy. Bp Abouna powiedział, że w stolicy wzrosło poczucie bezpieczeństwa. Irakijczycy - powiedział - są dumni, że ich ojczyzna jest pierwszym demokratycznym krajem Bliskiego Wschodu.
  • Obradująca w Rzymie Kapituła Generalna Zgromadzenia Księży Marianów wybrała nowy zarząd generalny (5 marca). Przełożonym generalnym został dotychczasowy wikariusz generalny, ks. Jan Mikołaj Rokosz. Nowym wikariuszem generalnym będzie dotychczasowy prowincjał brazylijski, ks. Marek Szczepaniak; zaś trzecim radnym - ks. Joseph Roesch, prefekt studiów prowincji amerykańskiej. Kapituła będzie obradowała do 13 marca.
  • Nieznani sprawcy napadli w Czadzie na polskiego misjonarza, ks. Edwarda Ryfa (1 marca). Kapłan został ciężko ranny, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do ataku doszło, gdy duchowny wraz z innym księdzem i czterema katechistami wracali do misji, położonej ok. 300 km od stolicy kraju. To nie pierwszy w Czadzie napad rabunkowy, którego celem są misjonarze. 26 grudnia ub.r. prawie w tym samym miejscu zginęła francuska zakonnica, s. Christiane Philippon. W Czadzie pracuje około dwudziestu misjonarzy z Polski.

... i w Polsce

  • Rada Apostolstwa Świeckich Episkopatu uznała za “niedopuszczalne zastępowanie ewangelizacji promowaniem konkretnych polityków i partii". Gremium, kierowane przez abp. Józefa Życińskiego, odniosło się do kontrowersji wokół Radia Maryja, jakie w ostatnich tygodniach wywołał list otwarty Lecha Wałęsy do biskupów i wiernych. Rada podkreśliła, że “media katolickie winny służyć wartościom, nie zaś interesom partyjnym. Jeśli te ostatnie postawi się ponad ewangeliczny szacunek dla osoby ludzkiej, otrzymujemy wtedy zaprzeczenie ewangelizacji i apostolstwa". Członkowie Rady z niepokojem obserwują “sytuacje, w których klimat pomówień i podejrzeń toleruje się w mediach przedstawianych jako »głos katolicki«". Szczególnie bolesne jest, gdy opinie promowanych na antenie polityków odbiegają “od nauczania Ojca Świętego, przedstawiając niesprawiedliwie najnowsze polskie dzieje jako splot intryg i zdrad. Osobnym niepokojącym problemem pozostaje tolerowanie w środowiskach katolickich osób, które kwestionują dialog ekumeniczny i międzyreligijny oraz ignorują nauczanie papieskie zawarte w adhortacji »Ecclesia in Europa«. W tym szczególnym czasie, gdy wszyscy wyrażamy więź z cierpiącym Ojcem Świętym, pozostaje ważne, by więź ta wyrażała się w wierności nauczaniu papieskiemu, nie zaś w zachowaniach, w których chore ambicje polityczne dominują nad miłością do Kościoła" - czytamy w dokumencie.
  • “Na program Radia Maryja należałoby nanieść korekty" - stwierdził abp Sławoj Leszek Głódź w rozmowie z KAI. Przewodniczący Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja zaznaczył jednak, że rozgłośnia “ma prawo zajmować się problematyką społeczno-polityczną". Poza tym stacja o. Tadeusza Rydzyka “jest szkołą ewangelizacji, szkołą katechezy i szkołą formacji. Wszyscy się z tym zgadzają".
  • Jaka powinna być przełożona klasztoru kontemplacyjnego we współczesnym świecie? - zastanawiało się ponad 90 przełożonych z 14 zakonów, które obradowały na Jasnej Górze. Dyskusje poświęcono m.in. nowym możliwościom, jakie powstały dla zakonów po wejściu do Unii Europejskiej (np. klasztory mogą składać wnioski o fundusze strukturalne). “Omawiamy sprawy materialne i duchowe, rzeczy nowe i stare" - wyjaśniała przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce, matka Weronika Sowulewska. Na pytanie, co powinna umieć przełożona takiego klasztoru, kamedułka wymieniła m.in.: obsługę komputera, negocjowanie z bankiem i przeprowadzenie remontu po najniższych kosztach. Przede wszystkim powinna być jednak duszpasterzem, troszczącym się o rozwój duchowy wspólnoty. Konferencja Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce skupia 83 klasztory, w których żyje ponad 1,6 tys. mniszek.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2005