Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Przez dziewięć dni, licząc od pogrzebu Jana Pawła II, odprawiano w jego intencji uroczyste Msze żałobne. Każda - oprócz pierwszej, pogrzebowej - sprawowana była w Bazylice Św. Piotra dla innej społeczności wiernych. 9 kwietnia Mszę z udziałem wiernych z terenu Państwa Watykańskiego sprawował archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej, kard. Francesco Marchisano. Ujawnił on w homilii fakt własnego uzdrowienia za przyczyną Jana Pawła II (po operacji tętnicy szyjnej stracił głos, Papież zapewnił go, że głos powróci, gdyż “pomodli się o to"). W dniu żałoby siedmiu kościołów patriarchalnych Rzymu liturgii przewodniczył kard. Bernard Law. Zgromadzeni w bazylice owacjami przyjęli słowa podziękowania skierowane do sekretarza Papieża, abp. Stanisława Dziwisza oraz sióstr sercanek za ich ofiarną służbę Papieżowi. Powierzenie celebry kard. Lawowi wywołało protesty amerykańskiego Stowarzyszenia Ofiar Molestowania przez Księży SNAP (w 2002 r. kard. Law zrezygnował z kierowania diecezją bostońską z powodu oskarżeń o opieszałość w przeciwdziałaniu nadużyciom seksualnym w Kościele).
  • W dniach poprzedzających konklawe kardynałowie spotykali się na kongregacjach ogólnych, omawiając “problemy Kościoła i świata" - powiedział rzecznik watykański Joaquin Navarro-Valls. Więcej informacji nie ujawniono. Podczas przygotowań do konklawe służby zajmujące się wykrywaniem podsłuchów przeszukały Kaplicę Sykstyńską oraz pomieszczenia, w których przebywać będą kardynałowie-elektorzy. W ogrodach watykańskich zainstalowano urządzenia zagłuszające telefony komórkowe.
  • Ogłoszono tekst orędzia, jakie Jan Paweł II przygotował na Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w tym roku 23 października. Dokument, z datą 22 lutego, nosi tytuł “Misja: chleb dzielony dla świata", podejmuje sprawy Eucharystii i wspomina misjonarzy, którzy oddali życie, głosząc Ewangelię. Zdaniem Papieża Eucharystia pozwala zrozumieć w pełni sens misji, zachęca każdego wierzącego, szczególnie zaś misjonarzy, aby stawali się “chlebem dzielonym dla życia świata".
  • Dziennik włoskiego episkopatu “Avvenire" opublikował zapiski ordynatora oddziału intensywnej terapii kliniki Gemelliego z ostatnich dni życia Papieża. Prof. Rodolfo Proietti pod datą 1 kwietnia napisał: “To czas cierpienia: od kilku godzin trwa ostatni kryzys. Jestem w domu. Około godz. 18 telefonuje do mnie osobisty lekarz Papieża, prof. Renato Buzzonetti, który mówi o bardzo poważnym stanie Ojca Świętego i prosi, bym przybył do Watykanu. Oczywiście pędzę. W tym momencie w apartamencie papieskim oprócz prof. Buzzonettiego jest doktor Andrea Arcangeli, który razem z Ciro D’Alo i Alessandro Barellim, członkami mojej ekipy w klinice Gemelli, pracują na co dzień w watykańskiej służbie zdrowia i w związku ze swoją specjalizacją w ostatnich dwóch dniach zajmują się Ojcem Świętym. Wchodzę do sypialni. Ojciec Święty odpoczywa; nie śmiem go budzić. Przyklękam i pozostaję w milczeniu przez kilka minut. Kiedy wstaję, obok mnie jest siostra Tobiana. Podajemy sobie ręce, a ona opiera głowę na mojej piersi, jakby to już miało miejsce. Ból jest przeogromny, nie jesteśmy w stanie powstrzymać płaczu. Wspólne cierpienie działa na nas krzepiąco. Żegnając się z nią myślę, kiedy jeszcze ją zobaczę. Po raz ostatni spoglądam na Ojca Świętego. Jego twarz jest spokojna, chociaż na ciele znać męczarnie, jakie zadaje mu choroba. Myślę o tym, jak wielka musi być moc Ducha.

Kościół w świecie...

  • “Ze smutkiem dostrzegam, że we wzajemnych kontaktach pomiędzy Kościołami istnieją określone problemy, które pojawiły się w czasie, kiedy na czele Kościoła rzymskokatolickiego stał Jan Paweł II" - powiedział w wywiadzie dla “Corriere della Sera" patriarcha Aleksy II, zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. - Wydaje mi się jednak, że byłoby dużą pomyłką sprowadzanie rozmaitych tarć pomiędzy prawosławnymi a katolikami wyłącznie do osoby i narodowości głowy Kościoła rzymsko-katolickiego". Aleksy wyraził nadzieję, “że następny zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego będzie czynił wszystko, co ułatwi stosunki z naszą Cerkwią".
  • Bp Mauro Morelli z Duque de Caxias zrzekł się - za zgodą Stolicy Apostolskiej - kierowania diecezją. Brazylijski hierarcha zamierza poświęcić się walce z głodem i ubóstwem w swoim kraju. Pragnie - jak powiedział - “obudzić rząd i inne autorytety, być dla nich niewygodnym i przedstawić propozycje w sprawie niedożywienia". Bp Morelli w 1989 r. demaskował “szwadrony śmierci", mordujące dzieci ulicy, za co wielokrotnie grożono mu śmiercią.
  • “Niektórym parom małżeńskim z pozytywnym HIV można pozwolić na używanie prezerwatyw w celu zapobieżenia reinfekcji i przedłużenia ich życia" - powiedział Boniface Lele, nowy arcybiskup Mombasa w Kenii. Hierarcha stwierdził, że chociaż wstrzemięźliwość jest pierwszą bronią w walce z HIV/AIDS, to jednak chore pary małżeńskie są w szczególnej sytuacji, która domaga się zrozumienia. “Co mamy powiedzieć tym ludziom, skoro są mężem i żoną? Doradzać separację? To byłoby niezgodne z nauczaniem Kościoła" - powiedział w rozmowie z agencją CISA.
  • “Celibat jest problemem, który dotyczy wszystkich krajów i pogarsza sytuację Kościołów lokalnych" - stwierdził bp Carlos A. Retes, przewodniczący meksykańskiego episkopatu. Biskup zauważył, że z teoretycznego punktu widzenia przyszły papież mógłby znieść celibat i wyraził przekonanie, że podobnego zdania jest spora część biskupów, którzy narzekają na brak księży w swoich diecezjach.

... i w Polsce

  • W Warszawie odbyło się nadzwyczajne spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, poświęcone śmierci Jana Pawła II, niezwykłej reakcji na nią Polaków oraz sposobom uczczenia pamięci Zmarłego. Na najbliższym spotkaniu Rady Stałej i biskupów diecezjalnych ma zostać opracowany obszerny list pasterski, który będzie próbą podsumowania pontyfikatu Jana Pawła II i zachętą do otwarcia się na nowego papieża.
  • Abp Stanisław Gądecki ze sceptycyzmem odniósł się do pomysłu ustanowienia święta narodowego, upamiętniającego osobę Jana Pawła II. “Trzeba zachować rozwagę i spośród różnych inicjatyw wybrać taką, która jest najbardziej przemawiająca i najbardziej skuteczna. A taką wydaje mi się »Dzień Papieski«" - powiedział wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu.
  • Abp Józef Życiński wydał dekret “o zasadach upamiętniania osoby Ojca Świętego". “Piękniej uczcimy pamięć zmarłego Papieża przez tworzenie dzieł miłosierdzia niż przez zwykłą zmianę nazwy ulic" - podkreślił metropolita lubelski. Poinformował również, że ośrodki, które chciałyby uczcić Jana Pawła II przez wzniesienie pomnika, muszą wcześniej uzyskać zatwierdzenie ze strony Archidiecezjalnej Rady ds. Dóbr Kultury oraz Wikariusza Biskupiego ds. Kultury.
  • Nie wolno wykorzystywać wizerunku Jana Pawła II do celów komercyjnych - przypomniał sekretarz generalny Episkopatu. Bp Piotr Libera podkreślił, że zezwolenie na podobne działania może w wyjątkowych przypadkach wydać Sekretariat KEP, “gdy prośby są poparte pozytywną opinią biskupa miejsca i mają służyć promocji kultury chrześcijańskiej czy nauczania i dzieła Ojca Świętego".
  • We wrześniu zostanie opublikowany wspólny list episkopatów Polski i Niemiec dotyczący wzajemnych stosunków w zjednoczonej Europie - poinformował abp Henryk Muszyński. Metropolita gnieźnieński ujawnił, że nawiązujący do słynnego listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. dokument będzie mówił m.in. o powstających w obu krajach powiernictwach i fali rewizjonizmu.
  • Caritas Polska zebrała ponad 14 mln zł na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami, jakie nawiedziły południowo-wschodnią Azję w grudniu 2004 r.
  • 39-letni ks. Paweł Naumowicz MIC został nowym prowincjałem Zgromadzenia Księży Marianów. Kapituła zakonna została przesunięta o tydzień w związku ze śmiercią Papieża.
  • Ks. prof. Ryszard Rumianek będzie rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Funkcję obejmie 1 września, zastępując ks. prof. Romana Bartnickiego. Rektor-elekt ma 58 lat, jest biblistą.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2005