Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Misja chrześcijanina rozpoczyna się wraz z chrztem świętym" - podkreślił Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą “Anioł Pański" w Niedzielę Chrztu Pańskiego. “Ponowne odkrycie chrztu dzięki właściwemu przygotowaniu w ramach katechezy w wieku dorosłym stanowi zatem znaczący aspekt nowej ewangelizacji. Odnowienie w sposób bardziej dojrzały własnego przylgnięcia do wiary jest warunkiem prawdziwego i pełnego uczestnictwa w liturgii eucharystycznej, stanowiącej szczyt życia Kościoła" - powiedział Papież. Po odmówieniu modlitwy pobłogosławił obecnych, zwłaszcza dzieci ochrzczone w minionym roku oraz ich rodziców i chrzestnych.
  • Maryi zawierzył Jan Paweł II “zadanie głoszenia radosnego orędzia zbawienia" oraz dotknięte kataklizmem kraje azjatyckie podczas pierwszej w tym roku środowej audiencji ogólnej. Na jej zakończenie Papież przypomniał: “W Europie dzień dzisiejszy jest dniem żałoby po licznych ofiarach tsunami, które w tragiczny sposób nawiedziło Azję Południowo-Wschodnią. Raz jeszcze proszę wszystkich, aby przyłączyli się do mojej modlitwy za tak wielu zmarłych i za mieszkańców znajdujących się w poważnych trudnościach".
  • Jan Paweł II wezwał młodych do rozpoczęcia duchowej wędrówki przed sierpniowym Światowym Dniem Młodzieży. Okazją stała się uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), obchodzona 6 stycznia. Papież mówił o dorastającym pokoleniu: “Dzieci to teraźniejszość i przyszłość Kościoła. Odgrywają czynną rolę w ewangelizacji świata, a swymi modlitwami przyczyniają się do zbawienia go i do jego poprawy. Ponawiając moją modlitwę za małe ofiary tsunami w Azji, nie mogę zapomnieć o dzieciach - ofiarach głodu i chorób, wojny i terroryzmu, jak również o dzieciach porwanych, zaginionych bądź wykorzystywanych do haniebnego handlu". Papież złożył także życzenia “braciom i siostrom Kościołów Wschodnich", którzy “obchodzą w tych dniach Boże Narodzenie".
  • O więcej wolności religijnej na Kubie zaapelował Jan Paweł II do nowego ambasadora tego kraju przy Stolicy Apostolskiej. Raul Roa Kouri złożył listy uwierzytelniające (8 stycznia).
  • Nowym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia został bp Elio Sgreccia (dotychczasowy wiceprzewodniczący). Jednocześnie Papież powołał na jej kanclerza ks. Ignacio Carrasco de Paula z prałatury personalnej Opus Dei, profesora bioetyki Wydziału Medycyny i Chirurgii Katolickiego Uniwersytetu Świętego Serca w Rzymie.
  • Jan Paweł II mianował kard. Jean-Marie Lustigera wysłannikiem na uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, zaplanowane na 27 stycznia. Żydowscy rodzice urodzonego w Paryżu kardynała zginęli właśnie w tym obozie.
  • Mimo wysuwanych zastrzeżeń proces beatyfikacyjny Piusa XII posuwa się naprzód - poinformował relator sprawy, ks. Peter Gumpel. W wywiadzie dla “Corriere della Sera" jezuita wysuwa tezę, że znaleziony ostatnio we Francji rzekomy dokument w sprawie dzieci żydowskich, ukrywanych w czasie wojny przez instytucje kościelne, powstał nie w Watykanie, lecz w nuncjaturze w Paryżu, którą kierował wówczas (październik 1946) abp Angelo Roncalli, przyszły Jan XXIII. Inni historycy twierdzą, że instrukcja, sugerująca, aby - na ile to możliwe - ochrzczone dzieci żydowskie nie powracały do dawnego środowiska, powstała w Świętym Oficjum. Dlatego żydowscy badacze domagali się od Kościoła rezygnacji z beatyfikacji Piusa XII, uznanego przez nich za “największego kidnapera w naszych czasach".
  • “Cracovia Pany!" - powiedział Jan Paweł II, gdy wraz z piłkarzami i działaczami pozował do pamiątkowego zdjęcia. Papież przyjął członków swego ulubionego klubu z okazji zbliżającej się setnej rocznicy jego istnienia. “Niech Cracovia daje świadectwo, że sport, kształtując charaktery oraz ucząc szlachetnego współzawodnictwa i solidarności w wysiłku, może być wyrazem najwyższych wartości ludzkich i społecznych" - czytamy w papieskim przesłaniu do piłkarzy.

Kościół w świecie...

  • Julius Jia Zhiguo, biskup tzw. Kościoła podziemnego w Chinach, został ponownie aresztowany - poinformowała amerykańska Fundacja im. kard. Kunga. W ubiegłym roku aresztowano go przynajmniej sześć razy (od 1980 r. bp Zhiguo spędził w więzieniu łącznie 20 lat). Komuniści stosują wobec niego taktykę “zatrzymań prewencyjnych", szczególnie przed ważniejszymi świętami kościelnymi, aby nie dopuścić do spotkania z wiernymi.
  • Kard. Joachim Meisner przeprosił, że w homilii przyrównał aborcję do nazistowskiego Holokaustu, zbrodni Hitlera i Stalina. Porównanie błyskawicznie potępiła - proaborcyjna - Partia Zielonych oraz socjaldemokracja jako uwłaczające ofiarom Szoah i kobietom, znajdującym się w trudnych sytuacjach. Z krytyką wystąpił również Paul Spiegel, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech. W odpowiedzi rzecznik arcybiskupa Kolonii odrzucił oskarżenia. Jednak hierarcha - po głosach, że “naraził na szwank dialog katolicko-żydowski" - zdecydował się przeprosić.
  • Z więzienia w Kairze zwolniono 34 chrześcijańskich Koptów: aresztowano ich w grudniu, gdy protestowali przeciw uprowadzeniu żony ich księdza i zmuszaniu jej do przejścia na islam. Na znak sprzeciwu wobec aresztowania patriarcha Szenuda III, zwierzchnik Kościoła koptyjskiego, 22 grudnia udał się na dobrowolne wygnanie do kairskiego klasztoru Amba Bishoi. Opuścił go dopiero po potwierdzeniu informacji, że więźniowie są na wolności. W ostatnich miesiącach sam patriarcha zgłaszał liczne przypadki porywania młodych chrześcijanek w Egipcie, prawdopodobnie celem zmuszenia ich do konwersji na islam.
  • Bartłomiej I - w liście gratulacyjnym do Wiktora Juszczenki - zaproponował pomoc w zjednoczeniu ukraińskiego prawosławia. Patriarcha Konstantynopola i honorowy zwierzchnik światowego prawosławia napisał m.in., że “wydaje się rzeczą bardzo stosowną, aby w tym momencie dziejów rozpocząć proces leczenia podziałów". Prawosławie ukraińskie podzielone jest na trzy Cerkwie: Patriarchatu Moskiewskiego, Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińską Autonomiczną Cerkiew, przy czym dwie ostatnie nie cieszą się kanonicznością.

... i w Polsce

  • Prawosławni i grekokatolicy obchodzili Boże Narodzenie. “W trudnych czasach pełnych wojen, terroryzmu i ekstremizmu, wszyscy powinni, a zwłaszcza my, chrześcijanie, walczyć o rozprzestrzenianie dobra pomagającego w uświęceniu. Uświęcenie osiąga się przy pomocy łaski Bożej, spełniania przykazań, duchowego czuwania modlitewnego" - napisali w świątecznym orędziu biskupi, zasiadający w Świętym Synodzie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Z kolei biskupi greckokatoliccy - Jan Martyniak i Włodzimierz Juszczak - wezwali wiernych do refleksji nad Eucharystią. Wspominając rewolucję na Ukrainie, podkreślili, że również inne narody, w tym Polacy, solidaryzowali się z jej mieszkańcami: “Chcemy szczerze podziękować tym wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w ten historyczny proces demokratyzacji naszej ojczyzny" - napisali hierarchowie w bożonarodzeniowym przesłaniu. Wyrazili również nadzieję, że reformy nie zostaną zahamowane, zaś “prawda i sprawiedliwość ostatecznie zwyciężą dla dobra całego naszego narodu i Europy, której Ukraina jest nierozłączną częścią". Życzenia wyznawcom prawosławia - “drogim Braciom w kapłaństwie" i “ukochanym wiernym Cerkwi Prawosławnej" - przesłał bp Antoni Dydycz z Drohiczyna.
  • Abp Józef Życiński powołał komisję do zbadania stopnia inwigilacji środowiska KUL przez SB. Przed kilkoma dniami Ryszard Bender oświadczył, że oskarży o współpracę z komunistyczną bespieką kilkadziesiąt osób z lubelskiego środowiska intelektualnego i katolickiego. Ze sprawą wiąże się decyzja metropolity, który zakazał kierowanemu przez Bendera lokalnemu KIK-owi używania określenia “katolicki". Przyczyną było m.in. zapraszanie prelegentów o poglądach populistycznych i antysemickich. Ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik metropolity, zaznaczył, że komisja nie ma charakteru sądowego; na razie nie ujawniono nazwisk członków z obawy przed ewentualnymi naciskami.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 03/2005