Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Podczas modlitwy “Anioł Pański" w Castel Gandolfo Benedykt XVI oddał hołd Janowi Pawłowi II jako szafarzowi Eucharystii (4 września). Zapowiadając październikowy Synod Biskupów poświęcony właśnie Eucharystii, Papież przypomniał sylwetkę poprzednika. “Z jakąż pobożnością odprawiał Mszę świętą, centrum jego każdego dnia! Ileż czasu spędzał na adoracji i cichej modlitwie przed Tabernakulum!
  • W ostatnich miesiącach choroba coraz bardziej upodobniała go do cierpiącego Chrystusa". Papież zapewnił o modlitwie za ofiary huraganu w USA i masakry na moście w Bagdadzie. Po polsku pozdrowił młodzież, która rozpoczęła rok szkolny.
  • Możliwe jest spotkanie Benedykta XVI z patriarchą Aleksym II - ujawnił kard. Walter Kasper. Miałoby się odbyć nie w Moskwie, ale na terenie neutralnym. W rozmowie z “La Repubblica" przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan przypomniał, że Cerkiew nalega, aby wpierw rozwiązano kwestie rzekomego prozelityzmu ze strony katolików w Rosji oraz napięć związanych z grekokatolikami na Ukrainie: “Naszym zdaniem można to załatwić przez dobrze zredagowaną wspólną deklarację" - oświadczył kardynał. Wspomniał także o ewentualnym spotkaniu Papieża “z głowami wszystkich Kościołów prawosławnych", ale tu “konieczne są dłuższe przygotowania". Kardynał poinformował, że w październiku ogłoszony zostanie katolicko-luterański dokument na temat apostolskiego charakteru Kościoła i sukcesji apostolskiej, metodyści zaś chcieliby przyłączyć się do dokumentu o usprawiedliwieniu z 1999 r.
  • “Realizacja pełnej jedności chrześcijan musi być celem dla tych wszystkich, którzy wyznają wiarę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół" - napisał Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników IX sympozjum teologów katolickich i prawosławnych. Spotkanie poświęcone Eucharystii zorganizował w Asyżu Franciszkański Instytut Duchowości przy Papieskim Uniwersytecie Antonianum oraz wydział teologii Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach (4 do 7 września).
  • Czterech biskupów z Chin, w tym dwóch z tzw. Kościoła patriotycznego, powołał Benedykt XVI na członków XI zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów. Nominowani z Kościoła kontrolowanego przez Pekin to: 78-letni Anthony Li Duan, arcybiskup Xi’an, i 89-letni Aloysius Li Jin Luxian, biskup Szanghaju. Listę wyznaczonych przez Papieża 36 kardynałów, biskupów i księży, którzy wezmą udział w Synodzie, ogłosiło watykańskie Biuro Prasowe. Nie ma wśród nich Polaków. W Synodzie wezmą udział, oprócz mianowanych przez Papieża, także delegaci Episkopatów, przedstawiciele zakonów i szefowie urzędów kurii rzymskiej.
  • O boskiej godności Chrystusa mówił Benedykt XVI podczas środowej audiencji na Placu św. Piotra. W ramach cyklu o modlitwach odmawianych podczas Nieszporów Papież omówił hymn z początku Listu św. Pawła do Kolosan.
  • Papież zaprosił do Castel Gandolfo swoich byłych studentów i doktorantów. Spotkanie, które trwało od 2 do 3 września, poświęcono teologii islamu. Uczestniczyło w nim czterdziestu gości z Europy, obu Ameryk, Azji i Afryki (także teologowie protestanccy). Brali udział w modlitwach, razem spożywali posiłki.
  • Benedykt XVI przygotowuje reformę Kurii Rzymskiej - twierdzi mediolański dziennik “Il Giornale". Papież miał o tym poinformować kilku kardynałów. Reforma zakłada redukcję personelu, centralizację budżetu poszczególnych dykasterii, a także reformę Instytutu Dzieł Religijnych, czyli banku watykańskiego. “Il Giornale" wymienia trzech kandydatów na stanowisko sekretarza stanu. To kardynałowie: Attilio Nicora, kard. Tarcisio Bertone oraz Angelo Scola.

Kościół w świecie...

  • W północnoindyjskim stanie Assam nieznani sprawcy zamordowali katolickiego księdza Mathew Nellickala, wikariusza generalnego diecezji Tezpur. Ciało duchownego, z licznymi ranami ciętymi, znaleziono 4 września w jego mieszkaniu. Episkopat Indii skierował list do Krajowej Komisji ds. Mniejszości z potępieniem zabójstwa i żądaniem dokładnego śledztwa. Zdaniem lokalnych władz kościelnych, tragiczna śmierć ks. Nellickala wpisuje się w szereg antychrześcijańskich incydentów, do jakich w ostatnim czasie doszło w Indiach.
  • Kard. Julius Riyade Darmaatmadja zażądał, aby indonezyjska policja chroniła chrześcijańskie miejsca kultu przed atakami islamskich fundamentalistów. Arcybiskup Dżakarty spotkał się z szefem policji. W rozmowie uczestniczyli także protestanci i muzułmanie. Wcześniej prezydent Indonezji wezwał policję, by przeciwdziałała wszelkim aktom łamania wolności wyznania. 3 września tysiące chrześcijan protestowało na ulicach Dżakarty przeciwko zamknięciu przez fundamentalistów islamskich 23 miejsc kultu chrześcijańskiego na Jawie. Z Indonezji dochodzą wiadomości o kolejnych wyrokach za prozelityzm. Tym razem chodzi o trzy młode chrześcijanki, które według postawionych im zarzutów miały nawrócić na chrześcijaństwo islamskie dzieci. Fundamentaliści wnieśli na salę sądową trumnę. Zapowiedzieli, że - jeżeli kobiety zostaną uniewinnione - pochowają oskarżone żywcem. Mimo braku jakichkolwiek dowodów sąd skazał chrześcijanki na trzy lata więzienia.
  • Biskupi Szkocji skrytykowali propozycję władz, aby prawo do adopcji dzieci rozszerzyć na związki nieformalne i homoseksualne. Kard. Keith O’Brien na łamach “Sunday Times" zwrócił uwagę na niestabilność konkubinatów i rozwiązłość w związkach homoseksualnych. Przewodniczący Episkopatu powołał się na opinie naukowców, że osoby wychowywane przez pary homoseksualne żyją w większym stresie, mają niskie poczucie wartości, częściej zapadają na choroby umysłowe, uzależniają się od narkotyków i mają problemy z określeniem swojej tożsamości seksualnej.
  • Ordynariusz polowy armii USA zaapelował, aby homoseksualistów, nawet żyjących w czystości, nie przyjmować do seminariów duchownych. Stan kapłański - powiedział abp Edwin O’Brien w rozmowie z “National Catholic Register" - nie jest przeznaczony dla mężczyzn ze skłonnościami homoseksualnymi bądź po takich doświadczeniach. Arcybiskup ma nadzieję, że odpowiedni dokument wyda Watykan.
  • Ks. Jean-François Chiron (katolik) został nowym współprzewodniczącym Grupy z Dombes. Ze strony protestantów współprzewodniczy pastor Jean Tartier. Grupa z Dombes stanowi forum nieoficjalnego dialogu między Kościołami protestanckimi (luterańskim i reformowanym) i katolickim. Jest wspólnotą wyjątkowo zasłużoną dla ekumenizmu, m.in. dzięki pionierskim uzgodnieniom na temat roli Maryi, komunii świętych czy autorytetu doktrynalnego w Kościele. Grupa składa się z czterdziestu księży, pastorów i teologów - po dwudziestu protestantów i katolików.
  • W 2040 r. do meczetów w Wielkiej Brytanii będzie uczęszczało dwa razy więcej wiernych niż do chrześcijańskich świątyń - wynika z prognoz ośrodka Christian Research. Obecnie ponad 70 proc. Brytyjczyków deklaruje się jako chrześcijanie. Za 35 lat będzie ich o połowę mniej.

... i w Polsce

  • Sto tysięcy wiernych uczestniczyło w dożynkach na Jasnej Górze (4 września). W homilii bp Jan Styrna apelował do mieszkańców wsi o świętowanie niedzieli. Krajowy duszpasterz rolników skrytykował władze: “Czy państwo jest tylko od pobierania podatków, akcyzy i innych opłat, czy też ma zadanie uczciwej troski o wszystkich obywateli, tworząc im warunki pracy i egzystencji?".
  • Ponad siedem tysięcy alumnów rozpocznie studia w seminariach diecezjalnych i zakonnych w Polsce - wynika z danych przedstawionych przez przewodniczącego konferencji rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych, ks. Wacława Depo. Na pierwszy rok studiów do seminariów diecezjalnych i zakonnych przyjęto 1728 kandydatów: “Odnotowaliśmy niewielki wzrost" - poinformował ks. Depo. Najwięcej kandydatów przyjęto w Katowicach (49) i Tarnowie (48). Obecnie w seminariach diecezjalnych kształci się 4859 alumnów, w zakonnych zaś - 2272.
  • Do kiosków i parafii stolicy oraz Mazowsza trafił tygodnik “Idziemy", wydawany przez diecezję warszawsko-praską. Pismo nie ma w tytule przymiotnika “katolicki". Chce docierać również do tych, których “wiarę zna jedynie Bóg". “W naszych tekstach będziemy pokazywać, jak można żyć godnie i pięknie, a nie mędrkować, jak to się żyć powinno" - zapowiada ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2005