Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Do ogłoszonego niedawno Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego nawiązał Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (3 lipca). Powiedział, że od wielu lat istniała potrzeba opracowania syntezy nauki Kościoła i podkreślił, że ważne jest, aby “na początku trzeciego tysiąclecia cała wspólnota chrześcijańska głosiła, nauczała i dawała w sposób pełny świadectwo prawd wiary, nauki i moralności katolickiej jednomyślnie i zgodnie". Benedykt XVI ma nadzieję, że Kompendium przyczyni się do odnowy katechezy i ewangelizacji.
  • Po modlitwie Papież odniósł się do szkockiego szczytu G-8 poświęconego problemom Afryki. Benedykt XVI gorąco popiera oddłużenie najbiedniejszych krajów
  • O Bożym planie zbawienia dla świata mówił Benedykt XVI podczas środowej audiencji na Placu Św. Piotra. To ostatnia audiencja generalna przed urlopem, który Papież spędzi w Dolinie Aosty. Nauczanie z rozpoczętego jeszcze przez Jana Pawła II cyklu o miejscu Nieszporów w Liturgii Godzin Benedykt XVI oparł na Pieśni o Bogu Zbawcy z 1. rozdziału Listu św. Pawła do Efezjan. “Etapy tego planu wyznaczają w hymnie zbawcze dzieła Boga przez Chrystusa w Duchu. Przede wszystkim Ojciec wybiera nas, byśmy szli święci i nieskalani w miłości, następnie przeznacza nas, abyśmy byli Jego synami, oprócz tego odkupuje nas i odpuszcza nam grzechy, ujawnia nam w całej pełni tajemnicę zbawienia w Chrystusie i wreszcie ofiarowuje nam dziedzictwo wieczne, obdarzając nas zadatkiem w darze Ducha Świętego w perspektywie ostatecznego zmartwychwstania" - powiedział Papież. Po polsku Benedykt XVI powiedział: “Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Raduję się z wami otwartym przed tygodniem procesem beatyfikacyjnym Sługi Bożego, Drogiego Jana Pawła II. Ten proces polecam waszym modlitwom. Z serca wam błogosławię".
  • W najbliższym czasie Stolica Apostolska rozmawiać będzie z Patriarchatem Moskiewskim na temat prymatu papieskiego oraz Kościoła greckokatolickiego - ujawnił kard. Walter Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan podsumował w Radiu Watykańskim swą niedawną wizytę w Moskwie. Zapowiedział, że tamtejszy Patriarchat weźmie udział w pracach Katolicko-Prawosławnej Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego. Tymczasem służby prasowe Cerkwi ujawniły, że kard. Kasper obiecał prawosławnym, iż na terenie Rosji nie będzie greckokatolickich struktur kościelnych.
  • Izrael zaprosił Benedykta XVI. List od premiera Ariela Szarona przekazała Papieżowi minister komunikacji Dalia Icyk (6 lipca). “Papież odpowiedział, że Izrael figuruje na liście jego podróży priorytetowych" - poinformowała Icyk w radiu izraelskim. Dodała, że w czasie rozmowy “Benedykt XVI był bardzo serdeczny". To była pierwsza wizyta członka rządu Izraela u Benedykta XVI.

Kościół w świecie...

  • Przedstawiciele czeskich Kościołów, w tym katolicy, zaapelowali o kontynuowanie procesu rehabilitacji Jana Husa. W liście do Benedykta XVI czytamy, że ta jedna z największych postaci w historii Czech powinna być traktowana nie jako wróg Kościoła, ale jego wielki reformator. Inicjatywę poparł również czeski prezydent Václav Klaus, husyta. Przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów Republiki Czeskiej podkreślił, że Mistrz Jan nie powinien dzielić wyznań, ale łączyć je. W 1999 r. Jan Paweł II wyraził wielki żal z powodu spalenia Husa i podkreślił, że reformator “może stać się przedmiotem dialogu".
  • Benedyktyni mają nadzieję, że niebawem ponownie otworzą klasztor w Chinach. Zakonnicy z Niemiec, Anglii i USA odwiedzili dawny klasztor w Nan Chong, gdzie prowadzili negocjacje z przedstawicielami tamtejszej diecezji tzw. Kościoła patriotycznego.
  • Kard. Joachim Meisner odrzucił postulaty tradycjonalistów w związku z sierpniowymi Światowymi Dniami Młodzieży w Kolonii. Tradycjonaliści prosili arcybiskupa, aby umożliwił przyjmowanie Komunii przy klęcznikach; by udzielali jej wyłącznie kapłani; by przy każdym był ministrant z pateną i by udzielać Komunii tylko katolikom po spowiedzi. Ks. Ulrich Hennes, sekretarz Dni, odpowiedział, że klęczniki nie wchodzą w rachubę ze względów finansowych i bezpieczeństwa; Komunię będą rozdzielać prezbiterzy i diakoni, a nie wyklucza się także nadzwyczajnych szafarzy; ministranci będą trzymać świece, a uczestnicy Mszy zostaną poinformowani o istotnych warunkach przystąpienia do Komunii. Do udziału w Światowych Dniach Młodzieży zgłosiło się 400 tys. wiernych, 7 tys. księży (przewidywano 4 tys.) i 700 biskupów (przewidywano 500).
  • Francuska katoliczka Genevieve Beney przyjęła “święcenia kapłańskie" z rąk dwóch “biskupek" Giseli Forster i Christine Mayr-Lumetzberger (4 lipca). Watykan ekskomunikował obie “biskupki" w 2002 r. za przyjęcie podobnych “święceń". Rzecznik arcybiskupa Lyonu oświadczył, że również pani Beney automatycznie wykluczyła się z Kościoła katolickiego i nie potrzeba do tego żadnych deklaracji kościelnych władz. Forster i Mayr-Lumetzberger poinformowały, że zostały “konsekrowane" przez jednego z katolickich biskupów, który pragnie pozostać incognito. Beney zaś tłumaczyła, że nie chciała zerwać z Kościołem, ale “z sytuacją, w której utrzymywany jest brak równości między kobietami i mężczyznami w ponoszeniu współodpowiedzialności oraz w uczestniczeniu we władzy w Kościele".

... i w Polsce

  • O unikanie brutalnych walk podczas kampanii wyborczych zaapelował do polityków bp Adam Dyczkowski. Ordynariusz zielonogórsko-gorzowski poprosił kandydatów do Sejmu i Senatu oraz na urząd prezydenta o odpowiedzialność za dobro wspólne. Bp Dyczkowski napisał, iż “z niepokojem słuchamy głosów zapowiadających, że obecna kampania wyborcza będzie najbardziej brutalna z dotychczasowych na przestrzeni ostatniego dwudziestopięciolecia" i wezwał, aby “prywatne interesy poszczególnych osób czy poszczególnych partii nie przysłaniały dobra Ojczyzny, ale by je budowały i umacniały". O wyborach mówił też biskup drohiczyński Antoni Dydycz w homilii podczas uroczystości koronacji figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim (3 lipca). Ostrzegał przed głosowaniem na zło: “Te same ideologie, niemal te same poglądy, prawie ci sami ludzie, a my im ufamy, gdyż potrafią dawać złudne obietnice" - precyzował.
  • Akcja Katolicka wezwała do głosowania na “osoby wierne wartościom chrześcijańskim oraz kompetentne, posiadające znajomość instytucji życia publicznego i otwarte na dialog. Takich ludzi znajdziemy również w Akcji Katolickiej, stowarzyszeniach i ruchach kościelnych". Ci kandydaci “będą gwarantem prawości i uczciwości w społeczeństwie, (...) przez ustanawiane prawa będą bronić każdego życia, od chwili jego poczęcia aż do naturalnej śmierci i promować katolicki model małżeństwa i rodziny, (...) postawią skuteczną tamę demoralizacji, zwłaszcza młodego pokolenia Polaków i laicyzacji życia" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez bp. Mariusza Leszczyńskiego i prezes Akcji Halinę Szydełko.
  • Niewykluczone, że o. Konrad Hejmo będzie domagał się w sądzie zadośćuczynienia od prezesa IPN. Poinformował o tym o. Nikodem Brzózy. Zdaniem dominikanina z Poznania, prof. Leon Kieres - ujawniając w maju nazwisko o. Hejmy jako współpracownika służb specjalnych PRL - nie tylko złamał prawo, ale też zniszczył życie zakonnika. “Przyzwoitość nakazuje, by teraz za to przeprosił" - powiedział o. Brzózy. Sam o. Hejmo na razie konsultuje się z prawnikami.
  • “List Jana Pawła II do Mehmeta Alego Agcy istnieje, nie został jednak dotąd nikomu udostępniony" - poinformował abp Stanisław Dziwisz w związku z artykułem w “Rzeczpospolitej" (z 5 lipca). Metropolita krakowski był zaskoczony publikacją, ponieważ list znajduje się w archiwum pozostawionym mu przez Papieża, niedostępnym dla osób trzecich. “Archiwum jakiś czas jeszcze będzie zamknięte, do chwili, gdy wszystkie dokumenty zostaną skatalogowane" - wyjaśnił abp Dziwisz.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2005