Kronika religijna

Stolica Aapostolska
  • Benedykt XVI potępił zamachy w kurorcie Szarm esz-Szejch nad Morzem Czerwonym. W trzech atakach bombowych (23 lipca) zginęło tam co najmniej 88 osób. “Jego Świątobliwość wzywa wszystkich do porzucenia drogi przemocy, która powoduje tak wiele cierpienia ludności cywilnej, a w zamian do wkroczenia na drogę pokoju" - czytamy w telegramie adresowanym do “władz cywilnych i kościelnych" Egiptu i sygnowanym przez kard. Sodano. Papież wystosował również telegram w związku z zamachami w tureckim kąpielisku Kusadasi, gdzie zginęło pięć osób (16 lipca). “Na wiadomość o śmiercionośnym wybuchu, do jakiego doszło w Turcji, Ojciec Święty prosi Wszechmogącego o miłosierdzie dla osób, które straciły życie w tym straszliwym zamachu i o pocieszenie Boże dla ich rodzin" - głosi depesza.
  • Wykorzystywanie do produkcji szczepionek komórek z płodów zabitych w wyniku aborcji jest niemoralne - przypomniała Papieska Akademia “Pro Vita" na łamach czasopisma “Medicina e Morale", wydawanego przez rzymskie Centrum Bioetyki przy Uniwersytecie Serca Jezusowego. Studium opracowano na zlecenie Kongregacji Nauki Wiary, która następnie zaaprobowała jego treść. Zgodnie z zaleceniami dokumentu, gdy na daną chorobę istnieją szczepionki produkowane bez wykorzystywania zabiegów usuwania ciąży, katolicy muszą się ich bezwzględnie domagać. Gdy jednak nie ma alternatywnych środków, ze względu na dobro chorych można się zgodzić na użycie szczepionki, którą wyprodukowano w sposób etycznie niedopuszczalny. To będzie wyłącznie bierny udział w złu moralnym. Jednak także wówczas katolicy mają obowiązek wywierania nacisku za pośrednictwem mediów i różnych organizacji, aby doprowadzić do produkowania szczepionek zastępczych.
  • Ogłoszono program pierwszej zagranicznej podróży Benedykta XVI. 18 sierpnia Papież odleci z Rzymu do Kolonii na główne obchody XX Światowego Dnia Młodzieży. Odwiedzi również Bonn, gdzie spotka się z prezydentem Niemiec. Do Rzymu wróci w niedzielę 21 sierpnia wieczorem.
  • O. Raniero Cantalamessa wzywał przed konklawe do poszerzenia zakresu kolegialności w Kościele. Włoski dziennik “Il Sole-24 Ore" zamieścił nie publikowany dotąd tekst rozważań wygłoszonych do kardynałów tuż przed pierwszą turą głosowania. Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Joseph Ratzinger, nie zgodził się wtedy na jego nagłośnienie. “Formuła kanoniczna, określająca obecnie związki między papieżem a biskupami, brzmi »cum Petro et sub Petro« (z Piotrem i pod Piotrem). Nie sposób zaprzeczyć, że dotychczas kładziono nacisk przede wszystkim na »sub Petro«. Być może czas dojrzał do tego, aby przywrócić pełne znaczenie także »cum Petro«" - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego.
  • We Włoszech ukaże się niebawem książka “Cuda papieża Wojtyły". Publikacja opisuje domniemane cudowne uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II jeszcze za jego życia. Jej autorem jest Andrea Tornielli, watykanista “Il Giornale".

Kościół w świecie...

  • Od 24 sierpnia Kijów będzie siedzibą władz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego - podała Ekumeniczna Agencja Informacyjna. W stolicy Ukrainy wkrótce zakończy się budowa gmachu i katedry. Arcybiskup większy Lwowa, kard. Lubomyr Huzar zapowiada, że przenosiny odbędą się “bez szczególnych uroczystości". Jego decyzję wiązać należy z nadziejami grekokatolików na ustanowienie ich patriarchatu na Ukrainie. Jednak Watykan zwleka, w obawie przed załamaniem się kontaktów z prawosławiem. Przeciwna jest przede wszystkim Rosyjska Cerkiew Prawosławna, która uznaje Ukrainę za swe “terytorium kanoniczne". Sekretarz ds. stosunków międzychrześcijańskich Patriarchatu Moskiewskiego, ks. Igor Wyżanow, uważa, że “w Kijowie grekokatolików w praktyce nie ma", a rzeczywistym celem Kościoła greckokatolickiego jest “uzyskanie statusu ogólnokrajowego". Z kolei zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Włodzimierz oświadczył, że przeniesienie siedziby grekokatolików do Kijowa i uzyskanie przez nich statusu patriarchatu “może zahamować dialog prawosławno-katolicki na wiele stuleci".
  • Senat Kanady zatwierdził projekt ustawy C-38, która zrównała związki homoseksualne z tradycyjnymi małżeństwami. To czwarty kraj, który wprowadził takie rozwiązanie ustawodawcze - obok Belgii, Holandii i Hiszpanii. Przeciwko ustawie protestowali miejscowi biskupi. Jeszcze przed głosowaniem oświadczyli, że większość mieszkańców kraju sprzeciwia się nowym przepisom, które przyniosą niekorzystne i nieprzewidywalne skutki dla dzieci i społeczeństwa.
  • W grocie w pobliżu Morza Martwego odnaleziono pergaminy z fragmentami Księgi Kapłańskiej w języku hebrajskim. Siedmiocentymetrowe kawałki ukryto prawdopodobnie w 135 r. po Chr., podczas ostatniego powstania Żydów przeciw Rzymianom. To pierwsze pergaminy znalezione w tym regionie od 40 lat.

... i w Polsce

  • Archiwum Jana Pawła II pozostanie w Rzymie - poinformował abp Stanisław Dziwisz. Dokumenty znajdują się na Via Cassia w centrum dokumentacji i studiów minionego pontyfikatu. Na razie trwa zabezpieczanie i porządkowanie archiwum. Część dokumentów trafi do postulatora w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.
  • Korespondent KAI zdementował pogłoski, jakoby Jan Paweł II był wielbicielem Harry’ego Pottera. Na pytanie, co zamierza czynić w obliczu podobnych fałszywych informacji, były papieski sekretarz odparł: “Chciałbym iść drogą roztropności, bo przecież nie każde pytanie czy nie każdy postawiony problem zasługuje na odpowiedź. Czasem brak odpowiedzi też jest odpowiedzią".
  • 25. rocznica lubelskiego Lipca: Mszy w archikatedrze w Lublinie przewodniczył abp Józef Życiński (17 lipca). Metropolita stwierdził, że zaprzeczeniem dziedzictwa “Solidarności" byłby “styl podejrzeń, konfliktów i podziałów, bezpodstawnych oskarżeń i intryg, odejście od solidarnej troski o dobro wspólne w imię interesów swoich najbliższych albo swojej partii". Przestrzegał też przed sugerowaniem, że przemiany roku 1989 były wynikiem spisku, oraz przed straszeniem nowym rozbiorem Polski: “Tego typu sugestie ubliżają godności tych, którzy w tamte lipcowe dni podejmowali wielkie ryzyko. Ich mądrość i ich poświęcenie były wynikiem odważnej współpracy z łaską Ducha Świętego, były wynikiem głoszenia wartości, które ukazywał Papież-Polak, nie fałszujmy więc dziś najnowszej historii". Arcybiskup dodał, że spaczona wizja przeszłości “pociąga tych, którzy nie mieli odwagi wpisać się w polskie dzieje, bo chronili się pod opiekuńcze skrzydła PZPR aż do jej upadku, a teraz próbują orwellowskich retuszów historii, aby zaistnieć przez swoje pięć minut". Wzywał też, aby walki klas nie zastępować walką na teczki: “25 lat po robotniczych strajkach doczekaliśmy się bezprecedensowej nobilitacji Służby Bezpieczeństwa. Nigdy wcześniej ubeckim zapiskom nie przypisywano tak wielkiej wagi. To jest chore i tę chorobę musimy nazywać po imieniu". Podczas Mszy odczytano list od Benedykta XVI. Papież napisał, że lubelski protest pozostał ważnym świadectwem godności polskiego robotnika. Strajki na Lubelszczyźnie w 1980 r. rozpoczęły się 8 lipca w Świdniku. Do robotników z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego dołączyli wkrótce inni. Po raz pierwszy w historii PRL władze musiały podpisać porozumienie z protestującymi.
  • Przewodniczący Episkopatu opowiedział się przeciwko przyznaniu grupie CR Media koncesji, którą dysponuje warszawska rozgłośnia Radia Plus. W liście do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji abp Józef Michalik argumentuje, że nowy nabywca “nie gwarantuje utrzymania społeczno-religijnego charakteru programu".
  • CR Media zawarła warunkową umowę kupna udziałów w spółce Nadawca z jej dotychczasowym właścicielem, czyli zakonem franciszkanów konwentualnych. Do sfinalizowania transakcji, która doprowadziłaby do przejęcia przez CR Media koncesji na atrakcyjną dla reklamodawców warszawską rozgłośnię Plusa, potrzeba zgody KRRiTv. Rada poprosiła o opinię przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Abp Michalik odpisał, że ewentualna zgoda ograniczyłaby m.in. “gwarantowane ustawowo możliwości nadawania programów społeczno-religijnych przez Kościół katolicki w Polsce". Krajowa Rada rozpatrzy sprawę 25 sierpnia.
  • Zginął ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz częstochowskich artystów (7 lipca). Miał 32 lata; utonął podczas Pielgrzymki Środowisk Twórczych do Rzymu. Był dziennikarzem i publicystą. Zainicjował doroczne Jazzowe Zaduszki. Jego teksty można znaleźć na stronach: oraz

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2005