Kronika religijna

Stolica Apostolska
 • O znaczeniu Triduum Paschalnego mówił Jan Paweł II podczas środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra. “Raz jeszcze wrócimy pamięcią do wydarzeń, które towarzyszyły zbawczej ofierze Chrystusa" - powiedział Papież.
 • Należy zrobić wszystko, aby sytuacja w Iraku nie przerodziła się w wojnę domową - oświadczył anonimowy przedstawiciel Sekretariatu Stanu, zacytowany na łamach “Corriere della Sera". Rozmówca podkreślił, że coraz pilniejsze staje się, aby stabilizacją Iraku kierowała ONZ, a nie USA. Lugi Accattoli, watykanista mediolańskiego dziennika, twierdzi, że papieska dyplomacja czyni starania, aby żaden z sojuszników USA nie wycofał się z Iraku, a do procesu pokojowego włączyły się także inne kraje, włącznie z arabskimi.
 • Watykan potępił aresztowanie w Chinach biskupa Kościoła podziemnego, Jia Zhiguo. 69-letniego hierarchę aresztowano 5 kwietnia w jego mieszkaniu w mieście Wuqiu (250 km na południe od Pekinu). Bez zezwolenia władz prowadził tam sierociniec dla stu porzuconych przez rodziny, niepełnosprawnych dzieci. “To niedopuszczalne w państwie prawa, które głosi gwarancje wolności religijnej oraz poszanowania praw człowieka - oświadczył rzecznik Watykanu Joaquín Navarro-Valls. - Po raz kolejny członka hierarchii katolickiej pozbawiono wolności osobistej bez podania prawnego uzasadnienia". Biskup spędził w więzieniu w sumie 20 lat.
 • Kościół powinien rozważyć możliwość uczestnictwa przewodniczących episkopatów w konklawe - powiedział w wywiadzie dla dziennika “Il Tempo" kard. Carlo Maria Martini (77 l.). “Rozszerzone konklawe - tłumaczył emerytowany arcybiskup Mediolanu - bardziej liczyłoby się ze złożonością Kościoła, który w papieżu widzi fundament jedności". Kardynał zasugerował także możliwość wyświęcania kobiet na diakonów i zaproponował włączenie świeckich do procesu wyboru biskupów.

Kościół w świecie...

 • Abp Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji oficjalnie odwiedził Dumę Państwową (8 kwietnia). Była to pierwsza wizyta w Dumie podczas jego 13-letniej posługi w Moskwie. Arcybiskupa zaprosił Siergiej Popow, przewodniczący Komitetu ds. Stowarzyszeń Społecznych i Organizacji Religijnych. Podczas godzinnego spotkania Popow wyraził pragnienie współpracy z Kościołem i zaproponował regularne konsultacje w sprawach dotyczących ustawodawstwa religijnego.
 • Namalowany w 1934 r. obraz “Jezu, ufam Tobie" zostanie przeniesiony z kościoła Ducha Świętego w Wilnie do innej świątyni. W komunikacie archidiecezji wileńskiej czytamy, że 3 kwietnia Jan Paweł II przyjął na prywatnej audiencji kard. Audrysa Juozasa Bačkisa. Rozmawiali o decyzji kardynała w sprawie przeniesienia słynącego łaskami obrazu z tzw. polskiego kościoła do niewielkiej świątyni, w której do niedawna był magazyn, a która zostanie poświęcona Miłosierdziu Bożemu (pomysł wywołał ostry sprzeciw litewskiej Polonii). “Stolica Apostolska zezwoliła metropolicie wileńskiemu, aby działał według własnego uznania i wyraziła nadzieję, że kult Miłosierdzia Bożego będzie szerzył się na całej Litwie" - głosi komunikat. Podkreślono też, żeby “ze względu na szacunek dla Ojca Świętego nie nadużywać jego autorytetu w rozwiązywaniu nieporozumień". Głównym celem kilkudniowej wizyty kardynała w Watykanie były rozmowy na temat obchodów 400-lecia kanonizacji św. Kazimierza, wyznaczonych na początek maja.
 • Muzułmańscy ekstremiści podpalili na północy Nigerii dziesięć kościołów - w odwecie za rzekome spalenie Koranu przez jednego z chrześcijan. W północnych stanach Nigerii, gdzie wbrew konstytucji wprowadzono szariat (prawo rozciągające przepisy islamu na wszystkie dziedziny życia społecznego), dochodzi do zamieszek między muzułmanami i chrześcijanami. W ostatnim czasie zamordowano tam ośmiu księży i półtora tysiąca wiernych; zniszczono też 173 kościoły.
 • W Wielki Czwartek - po raz pierwszy od wielu lat - w kościołach amerykańskiej archidiecezji Atlanta obrzęd obmycia nóg miał się odbyć bez udziału kobiet. Abp John F. Donoughe przypomniał w specjalnym liście do księży, że apostołowie, którym Jezus obmył nogi, byli mężczyznami. Poza tym Mszał Rzymski wspomina o udziale w tym obrzędzie wyłącznie mężczyzn.

... i w Polsce

 • W wieku 82 lat zmarł w Warszawie emerytowany biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Zbigniew Józef Kraszewski (4 kwietnia). Był jednym z kapelanów AK w Powstaniu Warszawskim i krajowym duszpasterzem kombatantów, sufraganem został w 1970 r.
 • Wchodzimy do społeczności krajów, które przeszły długą i trudną drogę do dobrobytu i demokracji - napisali w posłaniu wielkanocnym przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Przyznali, że dzień wstąpienia do UE (1 maja) część Polaków “przywita bez radości i entuzjazmu", jednak możemy przecież liczyć na “zainteresowanie naszym losem i pomoc" ze strony krajów członkowskich. Rada przypomina, że zrzeszone w niej Kościoły poparły przystąpienie do Unii “w głębokim przekonaniu, że nasz kraj nie może stać obok, że powinniśmy należeć do szerokiej wspólnoty narodów". Reprezentanci różnych wyznań podkreślili też, że w tym roku Kościoły Wschodu i Zachodu obchodziły Wielkanoc w tym samym czasie - taka zbieżność umacnia nadzieję na “dar jedności chrześcijaństwa". W skład zarejestrowanej w 1946 roku Rady wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany, Ewangelicko-Metodystyczny, Polskokatolicki, Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
 • “Nie jest tak, że wchodzimy świątobliwi do grzesznej Europy" - stwierdził kard. Józef Glemp w audycji “Śniadanie wielkanocne" na falach Polskiego Radia. Choć do Unii “wchodzimy z bólami i oporami", dobrze się dzieje, gdy państwa łączą się dla wspólnego dobra, nawet tylko w dziedzinie ekonomii czy obronności. Prymas przyznał, że nie może zaprzeczyć, iż w Europie nie ma diabła, ale diabeł jest też w Polsce. “Nie brakuje nam grzechów" - wyjaśnił.
 • “Polska - tak, Unia Europejska - nie" - taki slogan przyświeca koncepcji Grobu Pańskiego w parafii św. Brygidy w Gdańsku. Ks. Henryk Jankowski umieścił tam białego orła, trzymającego w dziobie polską flagę, w którą owinięto ciało Jezusa. Zawisły też dwa inne napisy: “Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem" oraz: “A cały lud zawołał, krew jego na nas i na dzieci nasze. Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków i nas także prześladują". Z piersi orła kapie krew, a na podłodze świątyni można przeczytać: “Prawo narodowe ponad prawa unijne, międzynarodowe prawa człowieka dla każdego Polaka". “Na szczęcie nie jest to jeszcze grób księdza Jankowskiego, ale Grób Pański" - skomentował abp Tadeusz Gocłowski.
 • Kościół podpisał z PZU ramowe porozumienie o ubezpieczeniach nieruchomości oraz majątku kościelnego - poinformowała “Gazeta Wyborcza". Każda diecezja - o ile zechce - otrzyma polisę m.in. od skutków kataklizmów i OC, obejmującą cały jej majątek. Taki system ma zapewnić ubezpieczenie nawet najbiedniejszych parafii.
 • “Świadectwo żenującego prymitywizmu tych, którzy po raz kolejny usiłowali modyfikować fakty, podporządkowując je własnej ideologii" - tak abp Józef Życiński skomentował przyjęcie przez sejmową Komisję Śledczą (głosami SLD, Samoobrony i posła niezrzeszonego) raportu Anity Błochowiak. Zdaniem posłanki Sojuszu nie było “grupy trzymającej władzę", a Lew Rywin działał sam.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2004