Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Skrajny feminizm nie uleczy relacji kobiet i mężczyzn - przestrzega Kongregacja Nauki Wiary. Ogłoszony 31 lipca w Watykanie “List do biskupów Kościoła katolickiego o współdziałaniu mężczyzny i kobiety w Kościele i świecie" przedstawia i krytycznie ocenia niektóre współczesne koncepcje antropologiczne. Zarówno rywalizacja płci, jak i próby zacierania naturalnych różnic między kobietą i mężczyzną - zdaniem autorów - stanowią niewłaściwą drogę naprawy zranionych grzechem relacji społecznych i międzyludzkich. Kongregacja przypomina biblijną naukę o człowieku: opisy stworzenia zawarte w Księdze Rodzaju wskazują na podstawowe różnice między płciami, a jednocześnie na ich konieczną komplementarność. Na fałszywej interpretacji - twierdzi Kongregacja - opiera się przekonanie, że kobieta utworzona z ciała Adama ma być podporządkowaną mu pomocnicą czy sługą. Kobieta i mężczyzna, stworzeni na obraz i podobieństwo Boże, są sobie równi w godności. Płciowość i pierwotne powołanie do małżeństwa są istotnymi, a nie tylko dodatkowymi wymiarami osoby ludzkiej - przypomina Stolica Apostolska. Zadania mężczyzny są w dokumencie przedstawione dość marginalnie. O wiele więcej miejsca zajmuje analiza roli kobiety. To kobieta ma wprowadzać wartości duchowe w świat dotknięty chęcią władzy i przemocą. Macierzyńskość - zarówno biologiczna, jak i duchowa - wzbogaca ludzkość. Kobieta dzięki intuicji jest wewnętrznie nakierowana na “bycie dla drugiego człowieka". W osiągnięciu pełni kobiecości pomaga dostrzeżenie piękna osoby i wzoru Maryi “z jej zdolnością słuchania, przyjmowania, pokory, wierności, uwielbienia i oczekiwania". Taki też kobiecy rys ma Kościół jako całość. Dlatego “kobiety mają do spełnienia rolę o najwyższej wadze w życiu eklezjalnym, przypominając ową dyspozycję wszystkim ochrzczonym oraz w swoisty i jedyny sposób przyczyniając się do ukazywania prawdziwego oblicza Kościoła, oblubienicy Chrystusa i matki wierzących" - czytamy w dokumencie. Kongregacja odnosi się także do problemu kapłaństwa kobiet: w Maryjnej perspektywie “rozumie się także, dlaczego fakt święceń kapłańskich zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn, nie przeszkadza zgoła kobietom w dostępie do samego serca życia chrześcijańskiego. Są one powołane do bycia dla wszystkich chrześcijan niezastąpionymi wzorami i świadkami tego, jak Oblubienica musi odpowiadać miłością na miłość Oblubieńca". Refleksje zawarte w liście nie wyczerpują problematyki, lecz mają być “punktem wyjścia w procesie pogłębienia tematyki wewnątrz Kościoła". Do dialogu zaproszeni zostali nie tylko katolicy, ale także wszyscy mężczyźni i kobiety “dobrej woli".
  • Stolica Apostolska zamierza utworzyć Fundację Dobry Samarytanin, która będzie pomagała chorym na AIDS. O takich planach poinformował 28 lipca kard. Javier Lozano Barragán, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia. Hierarcha zaznaczył, że fundacja działać będzie zgodnie z głoszonymi przez Kościół ideałami, a zatem przede wszystkim kładąc nacisk na zapobieganie zakażeniu (przez wskazywanie na wartość czystości i wierności małżeńskiej) oraz towarzyszenie chorym.
  • Z Sudanu powrócił abp Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady “Cor Unum". Czterodniową wizytę uznano za gest solidarności Jana Pawła II z mieszkańcami największego kraju Afryki, a przede wszystkim z uchodźcami z Darfuru (od kilkunastu miesięcy toczą się tam krwawe walki). Abp Cordes spotkał się m. in. z wiceprezydentem Sudanu oraz zastępcą gubernatora południowego Darfuru. Interweniował, aby zapewnić katolickim organizacjom charytatywnym swobodny dostęp do obozów uchodźców. Pod Chartumem papieski wysłannik odwiedził slumsy, zamieszkiwane przez uciekinierów z objętego wojną południowego Sudanu. Wizytował też obóz w Kalmie na terenie Darfuru, gdzie w bardzo ciężkich, pustynnych warunkach mieszka 10 tys. uchodźców.

Kościół w świecie...

  • Terroryści zaatakowali cztery chrześcijańskie świątynie w Bagdadzie i jedną w Mosulu (1 sierpnia). Bomby eksplodowały pod kościołami syryjskim, ormiańskim i chaldejskim. Zginęło co najmniej 10 osób, wiele jest rannych. Rabban al-Qas, biskup z Amadiya, powiedział agencji AsiaNews: “To dzieło terrorystów i islamskich fundamentalistów spoza naszego kraju. Irakijczycy nigdy by tego nie zrobili. Przez atak na wschodnich chrześcijan atakuje się Zachód". To pierwsze uderzenie terrorystów w liczącą 750 tys. wyznawców społeczność chrześcijan w Iraku.
  • Donald Shearman, emerytowany biskup anglikański z Australii, zostanie pozbawiony święceń biskupich. Specjalnej ceremonii będzie przewodniczył prymas jego Kościoła (prowincji). Okazało się, że w latach 50. Shearman wykorzystał seksualnie nieletnią. Abp Phillip Aspinal (prymas) powiedział, że - pozbawiając biskupa święceń - Kościół chce pokazać, jak poważnie traktuje problem pedofilii wśród duchownych.

... i w Polsce

  • Projekt ustawy o rejestrowanych związkach osób tej samej płci przyjęły senackie Komisje: Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Ustawodawstwa i Praworządności (29 lipca). Gdyby parlament zatwierdził projekt, rejestracji dokonywano by w Urzędach Stanu Cywilnego. To dawałoby prawo m.in. do wspólnoty majątkowej, dziedziczenia po partnerze, odprawy pośmiertnej za partnera oraz zajmowania z nim mieszkania spółdzielczego jako współlokator. Projekt nie przewiduje możliwości wspólnego opodatkowania. Wprawdzie nie dopuszcza także adopcji przez związki partnerskie, ale zarazem nie zakazuje wspólnego wychowywania dzieci jednego z partnerów.
  • Grupa senatorów, głównie Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy, zaproponowała likwidację Funduszu Kościelnego. Ich zdaniem taki krok pozwoliłby budżetowi państwa zaoszczędzić 78 mln złotych. “Inicjatywę tę przyjmuję ze zdziwieniem - powiedział sekretarz generalny Episkopatu, bp Piotr Libera. - Moim zdaniem sprawa mogłaby być ewentualnie omawiana w ramach kompetentnych gremiów kościelno-rządowych". Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. po przejęciu przez państwo własności kościelnych na mocy tzw. ustawy o “dobrach martwej ręki". Zgromadzone w nim środki służą dofinansowaniu ubezpieczeń osób duchownych, które nie są zatrudnione na podstawie umów o pracę w ramach systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Fundusz dotuje także zabezpieczenia zabytkowych obiektów sakralnych i stanu technicznego obiektów kościelnych służących pożytkowi publicznemu. Z tych środków korzystają wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe.
  • Piotr Cywiński został prezesem Pax Romana w Europie. Podczas zakończonego 29 lipca w Krakowie Światowego Walnego Zebrania organizacji wybrano nowe władze: prezesem został ponownie Urugwajczyk, Patricio Rodé; sekretarzem generalnym - Paulo Ortega, Bask i b. szef Stowarzyszenia Klubów UNESCO; zaś asystentem kościelnym pozostał ks. Antoine Sondag, dyrektor francuskiej Caritas. Piotr Cywiński będzie jednym z pięciu prezesów kontynentalnych, a zarazem jednym z pięciu zastępców prezesa światowego. 32-letni Cywiński jest przewodniczącym Rady Forum Świętego Wojciecha, współtwórcą Zjazdów Gnieźnieńskich w latach 2003 i 2004 oraz sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Od czterech lat kieruje KIK w Warszawie.
  • Bp Ignacy Jeż skończył 90 lat (31 lipca). Urodził się w Radomyślu. Święcenia przyjął w 1937 r. w Katowicach z rąk bp. Stanisława Adamskiego. Pracował jako wikary w Hajdukach, gdzie proboszczem był ks. Józef Czempiel, dziś błogosławiony. W 1942 r. przyszła wiadomość o śmierci proboszcza w Dachau; ks. Jeż - mimo gróźb gestapo - odprawił Mszę za jego duszę. Za karę sam trafił do Dachau, gdzie pomagał współwięźniom. W 1960 r. został biskupem pomocniczym w Gorzowie, a po dwunastu latach - ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim. Diecezją administrował do 1989 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2004