Kronika religijna (12-18 III)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "Lepiej zapalić zapałkę, niż przeklinać ciemności" - tak podczas rozważania przed modlitwą "Anioł Pański" Benedykt XVI skomentował niedzielne czytania (11 marca). Papież odniósł się do słów Jezusa o buntownikach straconych przez Piłata i ofiarach zawalenia się wieży w Jerozolimie: "Prawdziwa mądrość polega na tym, aby postawić sobie pytanie o niepewność istnienia i przyjąć postawę odpowiedzialności: czynić pokutę i poprawiać nasze życie. Oto mądrość, oto najskuteczniejsza odpowiedź na zło, na każdym szczeblu, międzyludzkim, społecznym i międzynarodowym. Chrystus nawołuje, by na zło odpowiadać przede wszystkim poważnym rachunkiem sumienia i zobowiązaniem do oczyszczenia własnego życia. W przeciwnym razie - mówi - zginiemy, zginiemy wszyscy w ten sam sposób. W istocie jedynym ostatecznym losem osób i społeczności, które nigdy nie poddają samych siebie w wątpliwość, jest zagłada. Nawrócenie natomiast, chociaż nie chroni przed problemami i niedolą, pozwala podchodzić do nich w inny »sposób«". Do Polaków Benedykt XVI powiedział: "Potrzeba rachunku sumienia, by poznać staswojego ducha; pokory, aby uznać winę; wiary w miłosierdzie, aby prosić o przebaczenie Boga i braci, oraz miłości, aby na nowo przylgnąć do prawdy, dobra i piękna. Prośmy Boga o te dary Ducha".
  • Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował cykl o Ojcach Kościoła z pierwszych wieków. Analizował listy św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika z przełomu I i II w. Nazwał świętego "doktorem jedności". Ignacy wzywa "wiernych dnia wczorajszego i dzisiejszego, nawołuje nas wszystkich do postępującej syntezy między dążeniem do Chrystusa (jedność z Nim, życie w Nim) i oddaniem Jego Kościołowi (jedność z biskupem, wielkoduszna służba wspólnocie i światu)".
  • Benedykt XVI spotkał się z Władimirem Putinem (13 marca). Rozmowa, która odbyła się po niemiecku, trwała dwadzieścia pięć minut. W komunikacie watykańskiego Biura Prasowego czytamy, że omówiono m.in. stosunki między Kościołem katolickim i Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Przeanalizowano aktualne sprawy międzynarodowe, szczególnie na Bliskim Wschodzie. "Nie omieszkano wreszcie zwrócić uwagi na problemy ekstremizmu i nietolerancji, które stanowią poważne zagrożenie dla współistnienia narodów, podkreślając konieczność zachowania pokoju i sprzyjania rozwiązywaniu konfliktów na drodze rokowań i w sposób pokojowy".
  • Niektóre tezy ks. Jona Sobrino z Salwadoru odbiegają od nauczania Kościoła - ostrzega nota Kongregacji Nauki Wiary. Zastrzeżenia dotyczą dwóch książek jezuity, jednego z twórców teologii wyzwolenia, zatytułowanych: "Jezus Chrystus Wyzwoliciel; lektura historyczno-teologiczna Jezusa z Nazaretu" (1991) oraz "Wiara w Jezusa Chrystusa" (1999). Chodzi m.in. o zastosowaną przez zakonnika analizę teologiczną, kwestię boskości Jezusa, związków między Chrystusem i Królestwem Bożym oraz pytań o samoświadomość Jezusa. Kongregacja nie wymierzyła teologowi kary. Watykański rzecznik, ks. Federico Lombardi, przypomniał, że ks. Sobrino "należał do zespołu Uniwersytetu Środkowoamerykańskiego w SaSalvador, którego sześciu członków barbarzyńsko zamordowano w 1989 r. za ich zaangażowanie na rzecz solidarności z narodem Salwadoru". Dodał, że nota wyraża także szacunek dla "dzieła i intencji" jezuity.
  • W najbliższych dniach zakończy się we Francji dochodzenie weryfikujące cudowne uzdrowienie za wstawiennictwem Jana Pawła II - poinformował postulator procesu beatyfikacyjnego. Jednocześnie ks. Sławomir Oder wykluczył możliwość połączenia beatyfikacji i kanonizacji: "Nie znam podobnego przypadku w nowoczesnej historii Kościoła". 2 kwietnia odbędzie się uroczysta sesja kończąca diecezjalny etap procesu.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Kościół w Bambergu wyznał winy przeszłości i teraźniejszości. Podczas obchodów tysiąclecia archidiecezji abp Ludwig Schick, księża, osoby zakonne i świeccy prosili o wybaczenie za palenie czarownic, wyprawy krzyżowe i wojny religijne. Przepraszali za brak szacunku dla obcych kultur na misjach, za molestowanie nieletnich przez księży, a także za to, że w czasach narodowego socjalizmu zabrakło "odwagi, by publicznie zabierać głos w obronie prześladowanych" oraz "w obronie współobywateli żydowskich; w naszych szeregach panował antysemityzm". I dziś "niektórzy wierni czują, że są niesprawiedliwie traktowani i nierozumiani przez Kościół, zwłaszcza kobiety, młodzież i ludzie, których drogi życia się poplątały".
  • "Nienarodzone dziecko jest żyjącą osobą" - orzekł najwyższy sąd cywilny w Mumbai (Bombaj). Bezprecedensowy werdykt z radością przyjął Kościół katolicki w Indiach. Sąd odrzucił decyzję jednego z ubezpieczycieli, który odmówił wypłacenia odszkodowania za śmierć siedmiomiesięcznego płodu (ciężarna kobieta zginęła w wypadku samochodowym). Termi"ludzki płód" zakłada, że organizm jest żywy, i dlatego, orzekł sąd, nienarodzonemu dziecku przysługuje status osoby.
  • "Nie można mówić, że Jezus wspierał system socjalistyczny" - zastrzegł kard. Jorge Liberato Urosa Savino, arcybiskup Caracas. To reakcja na wypowiedź prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza, który stwierdził, że wprowadza w czywiarę w "prawdziwego Jezusa": "największego rewolucjonistę i pierwszego socjalistę naszych czasów".
  • Cztery katolickie uniwersytety w Belgii połączyły się w Uniwersytet Katolicki. To uczelnie w Leuven, Brukseli, Namur i Mons. Na Uniwersytecie Katolickim uczy się blisko 28 tys. studentów. Główną siedzibą jest Leuven, najstarszy katolicki uniwersytet świata, założony w 1425 r. dzięki staraniom papieża Marcina V.
  • Aby Biblia była dostępna w hotelach i innych miejscach podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, zaapelował do władz Liu Bainian, wiceprzewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

I W POLSCE

  • 339. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu w Warszawie (13-14 marca): w komunikacie biskupi wyrazili "wdzięczność wszystkim, którzy z wielką konsekwencją modlą się i podejmują starania o skuteczną prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci". Jednoznacznie poparli "działania mające na celu konstytucyjne zagwarantowanie tej ochrony" (zob. komentarz ks. Adama Bonieckiego na str. 3). Zastrzegli również: "Ważnych spraw moralnych dotyczących nienaruszalności życia ludzkiego nie wolno rozstrzygać na drodze referendum". Na spotkaniu z dziennikarzami abp Józef Michalik podkreślił: "Nie chcemy solidaryzować się z żadną partią polityczną, ale z ideą obrony życia ludzkiego". Przewodniczący Episkopatu dodał: "Pytanie, czy chcemy uszanować godność człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, jest sprawdzianem naszego człowieczeństwa i stosunku do prawd, zasad, pryncypiów". Zwrócił również uwagę, że konsekwentne stanowisko na rzecz życia wymaga "rewizji poglądów również w stosunku do kary śmierci".
  • Episkopat powoła zespół do zbadania wiarygodności materiałów IPdotyczących biskupów i do oceny moralnej ich postępowania. Gremium będzie się składać z czterech lub pięciu duchownych i świeckich (kanoniści, prawnicy, historycy bądź etycy). Formalne zatwierdzenie składu nastąpi podczas czerwcowego zebrania plenarnego w Kamieniu Śląskim. Natomiast Kościelna Komisja Historyczna może zakończyć prace już w listopadzie, w najgorszym razie - do końca roku.
  • W obradach Episkopatu uczestniczyli biskupi z kilkunastu krajów Europy. Razem z gospodarzami dyskutowali o unijnym Traktacie Konstytucyjnym. Hierarchowie skierowali apel do polskich władz, aby postulowały uwzględnienie w preambule invocatio Dei oraz wzmianki o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2007