Kronika religijna (10-16 VII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Następne Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w 2009 r. w Mieście Meksyk - zapowiedział Benedykt XVI przed modlitwą "Anioł Pański" na zakończenie Mszy w Walencji (9 lipca). Papież przyjechał do Hiszpanii na zakończenie Piątego Światowego Spotkania Rodzin; relację z Walencji opublikowaliśmy przed tygodniem, analizę papieskich przemówienia drukujemy obok.
  • Benedykt XVI rozpoczął wypoczynek w Dolinie Aosty we włoskich Alpach. Już po raz drugi spędzi urlop w miejscowości Les Combes w gminie Introd, a pod koniec lipca przeniesie się do Castel Gandolfo.
  • Poważne zaniepokojenie sytuacją na Bliskim Wschodzie wyraził w papieskim imieniu kard. Angelo Sodano. Chodzi o izraelski atak na Liban, dokonany po porwaniu przez Hezbollah dwóch żołnierzy. "Stolica Apostolska potępia zarówno zamachy terrorystyczne jednych, jak i zbrojny odwet drugich. W istocie bowiem prawo danego państwa do obrony nie zwalnia z obowiązku poszanowania norm prawa międzynarodowego" - oświadczył kard. Sodano przed mikrofonami Radia Watykańskiego.
  • Nominacje: nowym dyrektorem watykańskiego Biura Prasowego został o. Federico Lombardi (64 l.). Jezuita będzie przy tym nadal dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego. O. Lombardi zastąpił Joaquína Navarro-Vallsa, który rzecznikiem był od 1984 r. Benedykt XVI mianował również nowego sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. To 62-letni były generał franciszkanów o. Gianfranco Gardin (ze względu na wiek ze wspomnianego urzędu ustąpił abp Piergiorgio Silvano Nesti). Wraz z nominacją zakonnik otrzymał godność arcybiskupią.
  • Zmarł emerytowany arcybiskup Madrytu, kard. Ángel Suquía Goicoechea (89 l.). Kolegium Kardynalskie liczy 191 członków, spośród których 120 nie przekroczyło 80. roku życia i ma prawo uczestniczyć w konklawe.
  • Finansowy bilans Stolicy Apostolskiej za ubiegły rok zamknął się nadwyżką w wysokości 9,7 mln euro - poinformował szef Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy, kard. Sergio Sebastiani. To najlepszy wynik od ośmiu lat. Działalność instytucjonalna pochłonęła 121,3 mln euro. Większość środków pochodziła z ofiar, które napłynęły z Kościołów lokalnych (73,9 mln). Resztę pokryto m.in. dzięki przedsięwzięciom finansowym (ponad 43 mln euro; pomogła dobra koniunktura na rynkach międzynarodowych) oraz gospodarczym (51 mln euro; przede wszystkim wynajem nieruchomości). Koszta związane z tzw. sediswakancją, czyli okresem od śmierci Jana Pawła II do wyboru Benedykta XVI, pochłonęły 7 mln euro. Deficyt zanotowało Radio Watykańskie (23,5 mln straty) i "L'Osservatore Romano" (4,6 mln). Niewielkie zyski przyniosły drukarnia (653 tys.), Watykański Ośrodek Telewizyjny CTV (650 tys.) oraz wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana (934 tys.).

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej przyłączyli się do protestów przeciw ostatnim akcjom militarnym Izraela. Potępili uprowadzenie izraelskiego żołnierza przez Palestyńczyków i terrorystyczne ataki na osadników żydowskich. Jednak zdaniem hierarchów izraelski odwet przekracza "proporcje" i nie ma "usprawiedliwienia". Deklarację podpisało trzynastu katolickich, prawosławnych, anglikańskich i luterańskich zwierzchników, m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah.
  • Na górze Nebo, po jordańskiej stronie Morza Martwego, powstał franciszkański klasztor. Zamieszka w nim trzech zakonników: Włoch, Australijczyk i Syryjczyk. Ich misją będzie modlitwa kontemplacyjna, opieka nad pielgrzymami i ochrona świętego miejsca. Z Nebo Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną; od lat franciszkanie prowadzą na górze badania archeologiczne.
  • Kościołowi koptyjskiemu grozi schizma - za sprawą bp. Maksimusa, który przybył do Kairu z USA i stara się zorganizować opozycję wobec papieża Szenudy III. Maksimus zapowiedział, że zwoła sobór biskupi i stworzy w Egipcie autonomiczną strukturę kościelną. Podkreślił, że popiera m.in. wyświęcanie na biskupów żonatych mężczyzn i udzielanie świeckim rozwodów.
  • Abp Emmanuel Milingo z Zambii wrócił do Moona: w ostatnich latach zawarł małżeństwo w sekcie koreańskiego guru i dopiero zagrożony ekskomuniką pojednał się z Kościołem. W czerwcu zniknął z miejscowości Zagarolo pod Rzymem, gdzie mieszkał z nakazu przełożonych, a niedawno odnalazł się w Waszyngtonie, na konferencji prasowej żonatych księży. Okazało się, że abp Milingo powrócił do sekty.
  • Jürgen Moltmann, niemiecki teolog ewangelicko-reformowany, wygrał... Mistrzostwa Świata w Teologii Systematycznej 2006. Turniej zorganizowano w internecie podczas piłkarskiego mundialu. Drugie i trzecie miejsce zajęli katolicy: Hans Urs von Balthasar i Karl Rahner. "Droga Moltmanna do zwycięstwa była godna szacunku. Po wyjściu z grupy walczył z takimi teologami jak Congar, Ratzinger i Rahner. U niektórych katolików pewnie wywołało to irytację - żartował Patrik Hagman, fiński teolog i organizator konkursu. - Za to Balthasar pokonał takie protestanckie gwiazdy jak Frei, Pannenberg i Jenson".

...I W POLSCE

  • Zbiór zasad dla redaktorów i dziennikarzy Radia Maryja opracuje Rada Programowa rozgłośni. Pracę zlecono ks. Jerzemu Trosce z Poznania. Dokument ma gwarantować, że przekaz Radia będzie "zgodny z nauczaniem Kościoła oraz zapisami umowy między Konferencją Episkopatu Polski a zakonem redemptorystów i statutami rozgłośni" - poinformował ks. Wacław Depo, współprzewodniczący Rady. W myśl nowych zasad prowadzący audycje, np. "Rozmowy niedokończone", będą musieli reagować, gdy słuchacze wyrażą opinie sprzeczne ze stanowiskiem katolickim. Do studia należy zapraszać osoby kompetentne, których komentarze mają współbrzmieć z nauką Kościoła. Katolicka rozgłośnia nie może wiązać się z żadną opcją polityczną. Nad przestrzeganiem dokumentu będzie czuwać prowincjał redemptorystów i jeden z biskupów.
  • Ponad 200 tys. osób uczestniczyło w XIV Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Hasło brzmiało "Dzielmy się wiarą jak chlebem". W niedzielę (9 lipca) wierni uczestniczyli za pośrednictwem telebimów we Mszy, którą Benedykt XVI odprawił na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin w Walencji. Potem na Jasnogórskich Wałach odrawiono liturgię pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głodzia. Przewodniczący Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja zwrócił się do pielgrzymów: "Wiem, że boli was, że niektórzy zaszeregowują lub chcą zaszeregować was do drugiej kategorii obywateli. To swoista przepustka do rzekomej gorszej Polski, Polski moherowych beretów, prowincjonalnej, nienadążającej za duchem czasu. Pytamy, czy rzeczywiście gorszej? Ta Polska nie zdradzała Chrystusa! Nie zaparła się Chrystusa, nie uległa modom, trwała przy Nim i trwa" - stwierdził biskup warszawsko-praski. Dodał, że media katolickie nie muszą mówić jednym głosem; jest miejsce i na Radio Maryja, i na "Tygodnik Powszechny", i na "Frondę". Abp Głódź przypomniał także, że jesienią odbędą się wybory samorządowe, podczas których trzeba wybierać "ludzi przygotowanych, sprawnych duchowo i intelektualnie, ludzi Dziesięciu Przykazań".
  • Obchody 10. rocznicy ustanowienia w Polsce greckokatolickiej metropolii: prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, kard. Ignace Moussa Daoud, przewodniczył uroczystościom w Przemyślu (7 lipca) i Wrocławiu (9 lipca). Kardynał życzył, aby wschodni katolicy zachowali w Polsce swą tradycję.
  • "Świadomość religijną gimnazjalistów oceniam na trzy z plusem" - tak prof. Józef Baniak z Wydziału Teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podsumowuje badania prowadzone w latach 2001-2004. 80 proc. gimnazjalistów uważa się za katolików, ale jedynie 18,7 proc. potrafiło podać definicję wiary zbliżoną do nauczania Kościoła. "Reszta opisywała wiarę jako coś z pogranicza magii" - twierdzi socjolog religii. Prawie 53 proc. ankietowanych deklarowało, że w każdą niedzielę idzie do kościoła, jednak jedna piąta nie odwiedza świątyni w ogóle. Połowa ankietowanych nie modli się w ogóle, 43 proc. nie potrafi wymienić po kolei Dziesięciu Przykazań. Pytani o Trójcę Świętą niektórzy gimnazjaliści wskazują na św. Józefa, Matkę Bożą i innych świętych. Prawie 70 proc. badanych wolałoby, aby katecheza odbywała się przy kościele, nie w szkole; 64 proc. przystąpiło do bierzmowania tylko dlatego, że bez niego nie dostaną ślubu kościelnego. Szczegółowe omówienie i komentarz do badań w następnym numerze "TP".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2006