KRONIKA

16 – 22 października 2012

22.10.2012

Czyta się kilka minut

Nadużycie władzy w Kościele, nadużycia seksualne, klerykalizm, ewangelizacja, która była prozelityzmem, brak poszanowania dla kultury ludzi – to na pewno są grzechy Kościoła, które wymagają nawrócenia oraz naprawienia zła.
(Ewa Kusz, polska audytorka Synodu Biskupów na swoim blogu „prosto z Watykanu”, 17 października 2012 r.)

W niedzielę 21 października Benedykt XVI ogłosił świętymi siedmioro błogosławionych, w tym po raz pierwszy w ¬historii Indiankę Katarzynę Tekakwitha (ok. 1656–1680). „Katarzyna wywiera na nas wrażenie, przez działanie łaski w jej życiu, pozbawionym wsparcia zewnętrznego, i jej odwagę w powołaniu, tak szczególnym w jej kulturze. Wiara i kultura wzajemnie się w niej wzbogacają! Niech jej przykład pomoże nam żyć miłością do Jezusa tam, gdzie jesteśmy, nie wypierając się tego, kim jesteśmy!” – powiedział o niej papież. Oprócz niej nowymi świętymi zostali: Jakub Berthieu (1838–1896), francuski jezuita, misjonarz i męczennik na Madagaskarze; Piotr Calungsod (ok. 1654– –1672), Filipińczyk, świecki katechista i męczennik; Jan Chrzciciel Piamarta (1841–1913), włoski kapłan, założyciel zgromadzeń zakonnych; Maria Carmen Sallés y Barangueras (1848–1911), hiszpańska zakonnica, założycielka zgromadzenia zakonnego; Marianna Cope (1838–1918), Amerykanka, tercjarka franciszkańska, która działała wśród trędowatych na Hawajach, oraz Anna Schäffer (1882–1925), niemiecka świecka stygmatyczka i mistyczka. Była to pierwsza kanonizacja dokonana według nowego rytuału, sprawowanego poza Mszą św. Benedykt XVI przywrócił, choć w odnowionej formie, starożytną tradycję, zgodnie z którą papież modli się kilkakrotnie o pomoc Boga w sprawowaniu rytuału kanonizacji.

Po raz pierwszy liczba dorosłych Amerykanów określających się mianem protestantów spadła poniżej 50 proc., do 48 proc. Wykazały to badania przeprowadzone przez amerykański instytut naukowy zajmujący się wpływem religii na życie społeczne (The Pew Research Center’s Forum on Religion & Public Life). Największą wspólnotą religijną w USA pozostają katolicy (78 mln, co stanowi prawie jedną czwartą obywateli). Spadek liczby protestantów w USA wynika z szybko rosnącej liczby Amerykanów, którzy nie utożsamiają się z żadnym oficjalnym wyznaniem (20 proc., 5 proc. więcej niż przed pięciu laty). Większość z nich wierzy w Boga i codziennie się do Niego modli – wykazały badania. Są to zazwyczaj ludzie o liberalnych poglądach. Głosują na Demokratów, opowiadają się za aborcją i przywilejami dla homoseksualistów.

Na dwa dni przed liturgicznym wspomnieniem bł. Jerzego Popiełuszki ojcowie synodalni obejrzeli o nim film dokumentalny. Obraz nosi tytuł „Jerzy Popiełuszko: orędownik prawdy”. Prace nad dokumentem trwały przez ponad dekadę. Jego scenarzystą i producentem jest Amerykanin Paul Hensler. Międzynarodowa premiera filmu odbędzie się na początku przyszłego roku.

Deklaracja soborowa „Nostra aetate” to zwrot kopernikański w nauce chrześcijańskiej o Żydach – powiedział 16 października prymas-senior Henryk Muszyński. Tak twierdzą również niektórzy myśliciele żydowscy – dopowiadał prof. Stanisław Krajewski, Żyd, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Obaj wygłosili referaty w jezuickim „Bobolanum” w Warszawie podczas sympozjum na temat: „Pół wieku od rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego – wspólne troski chrześcijan i Żydów”.

Spada przyzwolenie Polaków na tzw. aborcję eugeniczną. W porównaniu z rokiem 2007 z 52 do 46 proc. spadła akceptacja dla jednego z warunków dopuszczalności aborcji przewidzianego w obowiązującej ustawie: gdy dziecko ma się urodzić upośledzone. Przybyło natomiast przeciwników tego zapisu – z 31 do 35 proc. Z badania przeprowadzonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w styczniu tego roku, a opublikowanego dopiero teraz, wynika, że 77 proc. pytanych akceptuje jednak przerywanie ciąży, gdy zagrożone jest życie matki, a 64 proc. – gdy zagrożone jest jej zdrowie. O 4 punkty procentowe (do 69 proc.) wzrosło przyzwolenie na aborcję, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Polacy są nadal przeciwni aborcji z powodu trudnej sytuacji materialnej kobiety (76 proc., spadek o 3 pkt proc.), której nie dopuszczają obecne przepisy.

Zapowiedzi. Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Marcina w Krakowie oraz Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” organizują ekumeniczne nabożeństwo pamięci Raoula Wallenberga, szwedzkiego dyplomaty, który ocalił z Zagłady ok. 100 tys. węgierskich Żydów. Po wojnie został aresztowany przez NKWD i zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Nabożeństwo, zorganizowane w 100. rocznicę jego urodzin, odbędzie się 24 października o godz. 17 w kościele św. Marcina przy ul. Grodzkiej 58 w Krakowie.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2012