KRONIKA

5 - 11 czerwca 2012

11.06.2012

Czyta się kilka minut

Aby działać, nie trzeba czekać na jedność Kościołów (Metropolita Hilarion, szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, podczas spotkania z dyrektorem papieskiego dzieła „Kirche in Not”, Moskwa, 4 czerwca 2012 r.).

Polityka prorodzinna, TV Trwam i Euro 2012 dominowały w homiliach polskich biskupów podczas uroczystości święta Bożego Ciała 7 czerwca. W Warszawie kard. Kazimierz Nycz uznał, że podstawą reformy systemu emerytalnego musi być polityka prorodzinna, a wzmożona troska o rodziny „to nie przypadek, to nie moda”. Również w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz mówił, że „zdrowa rodzina to zdrowy i młody naród, który potrafi otoczyć troską starszych obywateli”. Dziennikarze zwrócili jednak uwagę na inny fragment homilii krakowskiego metropolity, w którym mówił m.in. o niepokoju, jaki wywołuje dyskryminacja katolików, „w szczególności zasłużonej Telewizji Trwam, dla której nie znalazło się miejsce na cyfrowym multipleksie, rzekomo z powodu niespełnienia niezbędnych warunków formalno-prawnych”. Kard. Dziwisz był dotąd postrzegany jako zwolennik twardego stanowiska wobec o. Tadeusza Rydzyka. We Wrocławiu, mieście-gospodarzu Euro 2012, ostatni ołtarz procesji Bożego Ciała ozdobiono flagami państw, których reprezentacje rozgrywają tam mecze, oraz flagą Ukrainy. Znalazł się tam również napis: „Miłuj bliźniego swego – Fair play”.


W Polsce gościł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. 11 czerwca w Bydgoszczy otworzył Centrum Studiów Ratzingera, które ma promować studia z zakresu teologii i nauczania obecnego papieża. Dzień wcześniej przewodniczył Świętu Eucharystii w Łodzi, gdzie ubolewał nad tym, że „w życiu wielu ludzi Chrystus pojawia się dzisiaj jako Wielki Nieobecny”. Kardynał uczestniczył również w gdańskich obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Wybrzeżu. W Krakowie odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jana Pawła II, a także modlił się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.


W dniach od 5 do 8 czerwca obradowało w Lizbonie III Forum Katolicko-Prawosławne. Jego głównym tematem był kryzys gospodarczy. Prawosławny metropolita Hiszpanii i Portugalii, Polikarp, ubolewał podczas spotkania, że Europę próbuje się jednoczyć „głównie z gospodarczego punktu widzenia”, choć to nie euro, lecz raczej „nieśmiertelny duch chrześcijański i grecko-rzymski” jest „elementem jednoczącym” kontynent. Tymczasem w Moskwie, podczas spotkania szefa Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych rosyjskiej Cerkwi, metropolity Hilariona, z dyrektorem papieskiej organizacji „Kirche in Not”, mówiono o tym, że w świecie nacechowanym konsumpcją katolicy i prawosławni mają wspólne zadanie. Choć wspólnota eucharystyczna „nie nastąpi w ciągu kilku lat”, już dziś możliwy jest „strategiczny sojusz w sferze wspólnych interesów” – uznał Hilarion. W ubiegłym tygodniu potwierdzono również wizytę patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla w Polsce (16–19 sierpnia). Patriarcha spotka się m.in. z prezydentem RP, odwiedzi Supraśl, Hajnówkę i świętą górę Grabarkę. Wraz z abp. Józefem Michalikiem podpisze wspólne orędzie Cerkwi i polskiego Kościoła katolickiego o pojednaniu. Będzie to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika rosyjskiego prawosławia w Polsce.


Kongregacja Nauki Wiary uznała za niezgodną z nauczaniem Kościoła publikację amerykańskiej zakonnicy Margaret A. Farley nt. chrześcijańskiej etyki seksualnej. Watykan zarzuca autorce m.in., że w książce „Just Love. A Framework for Christian Sexual Ethics” pomija ona nauczanie Kościoła, zrównuje ze sobą stosunki homo- i heteroseksualne, a także nie uznaje małżeństwa za związek nierozerwalny. Popularna w Stanach Zjednoczonych s. Farley jest emerytowanym profesorem etyki na wydziale teologicznym Uniwersytetu Yale. Jej spór z Watykanem ws. książki trwał od ponad 3 lat. Wraz z ogłoszeniem stanowiska Kongregacji, książka s. Farley została najlepiej sprzedającą się książką religijną w Stanach Zjednoczonych.


16 czerwca w Krakowie odbędzie się spotkanie z okazji jubileuszu 10 lat ewangelizacyjnego Kursu Alfa prowadzonego przez Duszpasterstwo Akademickie „Na Miasteczku”. Jak podają organizatorzy, inicjatywa Alfa, w ramach której można „poznać i rozwinąć swoją wiarę”, jest realizowana w 166 krajach świata. W Polsce katolicy prowadzą 74 kursy tego rodzaju, a kolejne 41 odbywa się we wspólnotach protestanckich. Udział w krakowskim spotkaniu zapowiedziało ponad 500 osób, m.in. bp Grzegorz Ryś. Honorowy patronat nad konferencją objął kard. Stanisław Dziwisz. „Tygodnik Powszechny” jest patronem medialnym wydarzenia.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2012