Reklama

Kręte ścieżki (do) dialogu

Kręte ścieżki (do) dialogu

29.11.2011
Czyta się kilka minut
To nie Benedykt XVI "skłonił muzułmanów do wewnętrznej dyskusji" - oni zaczęli ją znacznie wcześniej. Dzięki temu byli w stanie tak szybko zareagować na to, co odebrali jako papieską błędną interpretację islamu.
Z

Z zainteresowaniem przeczytaliśmy artykuł Józefa Majewskiego i Macieja Müllera pt. "Trudna droga Ratzingera" ("TP" nr 44/11), który opisuje ewolucję poglądów Papieża na dialog z innymi religiami. Pojawiły się w nim jednak pewne nieścisłości, na które chcielibyśmy zwrócić uwagę.

Autorzy piszą: "Na pojednawcze wypowiedzi Benedykta XVI zareagowało 38 wybitnych intelektualistów islamskich, którzy przysłali do Papieża ciepły list wyrażający gotowość do rozmów i opowiadający się za interpretacją islamu wykluczającą przymus religijny".

Tymczasem list 38 muzułmańskich uczonych (datowany 13.10.2006 r., czyli prawie sześć tygodni przez wizytą Papieża w Turcji) wyraźnie zaznacza, że jest reakcją na błędy, które - zdaniem sygnatariuszy - Papież popełnił w przedstawieniu islamu w opozycji do rozumu oraz w stwierdzeniach popierających rozwijaną argumentację...

5065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]