Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

26.08.2019
Czyta się kilka minut
20–26 sierpnia
B

BUDŻET BEZ DZIURY

Ministerstwo Finansów przedstawi – jak ustaliła „Rzeczpospolita” – pierwszy w III RP budżet bez deficytu. Część ekspertów dziwi się, jak to możliwe w roku realizacji rozpasanych wyborczych obietnic. Inni widzą w zniknięciu dziury szansę dla pominiętych – np. nauczycieli czy niepełnosprawnych – którym odmówiono pieniędzy. Jeszcze inni po prostu chwalą rząd za dyscyplinę.

LOTY BEZ RODZINY

Nie tylko tę fiskalną: po tym jak na lotach przejechał się marszałek Kuchciński, rząd chce wprowadzić dyscyplinę powietrzną. Nowe prawo ma skończyć z zabieraniem na pokład rodzin i z lataniem do domów.

POLSKA Z DYNAMIKĄ

Dyscyplinę znacznie dalej posuniętą postulują niektóre organizacje katolickie, które ostatnio ślą do parlamentu coraz więcej petycji. Jedna zakłada prawną ochronę „płci genetycznej człowieka oraz jego prawa do niezakłóconego rozwoju”. Inna chce zakazu osiedlania się w Polsce mniejszości narodowych, których „dynamika demograficzna pozwoliłaby osiągnąć w ciągu 200 lat więcej niż 5 proc. udziału w społeczeństwie”.

PIS Z KOBIETAMI

Dyscypliny zabrakło podczas prezentacji kandydatów na posłów PiS z Podlasia. „Niech się pani nie popisuje jak zwykle. Wszyscy na liście są równi” – powiedziała, nie bacząc na włączony już mikrofon, kandydatka Agnieszka Muzyk do stojącej obok na scenie kandydatki Bernadetty Krynickiej. „Nie, ty nie jesteś równa” – odparowała Krynicka. Nie bez pewnej racji: pierwszych siedem miejsc na podlaskiej liście PiS zajęli mężczyźni – Krynicka wylądowała na ósmym, Muzyk zaś na jedenastym.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]