Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

06.05.2019
Czyta się kilka minut
20 kwietnia – 6 maja
P

POLSKA ODWAŻNA

Nie da się odzobaczyć reklamówki wyborczej europosła PiS Karola Karskiego, przebranego w strój rycerski i biorącego udział w walce na miecze ze statystami odgrywającymi rolę Krzyżaków. Polityk kandydujący na Warmii, Mazurach i Podlasiu przypomina, że „kiedyś o interesy Polski w Europie zabiegano różnymi sposobami”, i deklaruje, że zamiast spolegliwej, wybiera Polskę skuteczną i odważną.

POLSKA GESTYKULUJĄCA

Odważny jest z pewnością minister Joachim Brudziński: „Przepraszam za gestykulacyjną dosłowność, ale chcę powiedzieć to bardzo wyraźnie: o, figa z makiem – dopóki jest rząd PiS, nie ma mowy, aby jakakolwiek polska złotówka popłynęła w sposób nieuprawniony do kogokolwiek, nawet jeśli ma siedzibę na bardzo drogiej i prestiżowej ulicy nowojorskiej, w Tel Awiwie czy Berlinie” – mówi o sprawie ewentualnych roszczeń związanych z polskimi zachowaniami w trakcie II wojny światowej.

POLSKA NAJBARDZIEJ MORDOWANA

Kropkę nad i stawia w tej kwestii sam premier: „My byliśmy tutaj najbardziej mordowanymi ofiarami – mówi Mateusz Morawiecki na wyborczym wiecu. – I nigdy się nie zgodzimy na jakiekolwiek wypłaty dla kogokolwiek z tego powodu, jakiekolwiek odszkodowania”.

POLSKA NIEOBECNA

Na tegorocznym Marszu Żywych w Oświęcimiu tymczasem zabrakło obecnego tu w roku ubiegłym Andrzeja Dudy, zajęty kampanią wyborczą premier również się nie zjawił. Przez chwilę pomyśleliśmy, że może wizyta na terenie obozu zagłady pozwoliłaby temu ostatniemu skorygować przekonania w kwestii „najbardziej mordowanych”, ale potem znów przypomniała się nam reklamówka europosła Karskiego i wystraszyliśmy się nagiego miecza.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]