Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

26.06.2018
Czyta się kilka minut
19 – 25 czerwca
C

CO TA ŻONA

Lech Wałęsa, w obecności m.in. Grzegorza Schetyny, Katarzyny Lubnauer i Andrzeja Rzeplińskiego, ponownie założył Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie. „Ze swojej strony zrobię wszystko, oddaję się sprawie, ale pamiętajcie, że mam 75 lat – życie sfatygowane, rozebrano mi »Solidarność«... nawet na żonę nie mogę liczyć, bo usamodzielniła się dość daleko” – poskarżył się przy okazji były prezydent.

CO TEN PREZYDENT

Dość daleko usamodzielnił się także o. Tadeusz Rydzyk, który na antenie Radia Maryja, w rozmowie z Antonim Macierewiczem, zapytał: „Co ten prezydent? Ja głosowałem na pana prezydenta i nie wiem, czy będę głosował. Te wszystkie weta”. Redemptorysta skrytykował też PiS (za kunktatorstwo w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej i TVP (prezentuje „filmy gejowskie”).

CO TEN OJCIEC

Samodzielności sprzyja niewątpliwie niezależność finansowa. Resort kultury ogłosił właśnie, że fundacja Lux Veritatis o. Rydzyka poprowadzi w Toruniu muzeum dziejów chrześcijaństwa w Polsce, z jednej strony skupiające się na naukach Jana Pawła II, a z drugiej rozpowszechniające relacje o ratowaniu Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej. Nowa instytucja znajdzie się na gruntach należących niegdyś do Skarbu Państwa, a budżet państwa w ciągu trzech najbliższych lat dołoży do niej 70 mln zł.

CO TA POGODA

Silny wiatr poprzedzający burze wywołał w całej Polsce zamieci pyłowe. Usuwająca skutki nawałnic straż pożarna interweniowała ponad 4 tys. razy.

CO TEN TUSK

W trakcie zamieci pyłowej interesującej wypowiedzi na temat rozmów rządu z przedstawicielami Komisji Europejskiej, dotyczących stanu praworządności w Polsce, udzieliła posłanka PiS Joanna Lichocka. Jej zdaniem do kompromisu z UE dojść bardzo trudno, „ponieważ są tam »czynni szatani«, nawiązując do »Chorału« Kornela Ujejskiego, którzy dbają o to, żeby do tego porozumienia nie doszło. Są to oczywiście politycy PO i jest tą osobą również w mojej ocenie Donald Tusk”.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]