Reklama

Kościół wszedł do Unii

Kościół wszedł do Unii

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Integrację z UE polski Kościół uczcił celebrą w miejscu budowy świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich (2 maja). Prymas zawierzył tam nasz kraj właśnie Bożej Opatrzności. Mszy przewodniczył kard. Edward Egan z Nowego Jorku. Wiernych pozdrowił Jan Paweł II.
W

W uroczystości uczestniczyli biskupi z Polski i kilkunastu państw europejskich, nuncjusz abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, kilkudziesięciu ambasadorów, a także prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Sejmu Józef Oleksy i minister ds. europejskich Danuta Hübner. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox odczytał jedno z wezwań modlitwy wiernych.

Kard. Józef Glemp prosił o błogosławieństwo dla krajów europejskich i zaapelował, aby “nie bano się Kościołów, bo one chcą służyć". Modlił się, “abyśmy trwali w dialogu i szczerej przyjaźni z naszymi sąsiadami". Zwrócił się również do Boga o przebaczenie krzywd zadanych innym narodom: “Boże Miłosierny, odłóż krzywdy zadane narodom do archiwum swojej sprawiedliwości. Niech uczeni roztrząsają argumenty od strony dobra i zła, niech oddzielą przesadne ambicje narodowe od słusznych...

2856

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]