Kościół wszedł do Unii

Integrację z UE polski Kościół uczcił celebrą w miejscu budowy świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich (2 maja). Prymas zawierzył tam nasz kraj właśnie Bożej Opatrzności. Mszy przewodniczył kard. Edward Egan z Nowego Jorku. Wiernych pozdrowił Jan Paweł II.

W uroczystości uczestniczyli biskupi z Polski i kilkunastu państw europejskich, nuncjusz abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, kilkudziesięciu ambasadorów, a także prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Sejmu Józef Oleksy i minister ds. europejskich Danuta Hübner. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox odczytał jedno z wezwań modlitwy wiernych.

Kard. Józef Glemp prosił o błogosławieństwo dla krajów europejskich i zaapelował, aby “nie bano się Kościołów, bo one chcą służyć". Modlił się, “abyśmy trwali w dialogu i szczerej przyjaźni z naszymi sąsiadami". Zwrócił się również do Boga o przebaczenie krzywd zadanych innym narodom: “Boże Miłosierny, odłóż krzywdy zadane narodom do archiwum swojej sprawiedliwości. Niech uczeni roztrząsają argumenty od strony dobra i zła, niech oddzielą przesadne ambicje narodowe od słusznych postulatów sprawiedliwości, niech oddzielą sprawiedliwość od nienawiści. Oto olbrzymi obszar negocjacji duchowych".

W homilii przewodniczący Episkopatu, abp Józef Michalik, za prowokację uznał pisanie europejskiej konstytucji “bez Boga". Bez fundamentów etycznych w Europie będą równi i równiejsi - przestrzegał. Przypomniał też, że w nowej Europie trzeba uszanować tożsamość każdego narodu oraz prawo do wiary i jej praktykowania, przy jednoczesnym szacunku dla niewierzących.

Polska od zawsze jest obecna w Europie, którą tworzyło chrześcijaństwo - podkreślił abp Michalik. Poszerzenie UE - bo “tak zdecydowali nasi rodacy" - nazwał wydarzeniem niezwykłym, gdyż narody i państwa otwierają granice. Zastanawiając się, co Polska może ofiarować Europie, przewodniczący Episkopatu przypomniał czasy II wojny światowej: “Jaki inny naród ma 50 tys. rodzin, które oddały życie za ratowanie Żydów?" - pytał retorycznie i zaraz dodał: “Do Europy wnosimy to dziedzictwo heroicznej miłości bliźniego".

Przed rozpoczęciem Mszy, o godzinie 12.00, wierni wraz z Janem Pawłem II odmówili modlitwę “Regina caeli". Na telebimie bezpośrednio transmitowano obraz z Placu św. Piotra. Papież pozdrowił wiernych na Polach Wilanowskich: “Razem z wami zawierzam Bożej Opatrzności mądrej, sprawiedliwej i miłosiernej przyszłość Europy. Niech wzrasta na fundamencie miłości Chrystusa" - powiedział. Przemawiając przed Eucharystią, prezydent Kwaśniewski podziękował Papieżowi i Kościołowi za wsparcie integracji: “Naród, Kościół i państwo połączyły się w przekonaniu, że europejska droga jest słuszna i właśnie to pozwoliło Polsce osiągnąć ambitny cel. Dajemy dziejowe świadectwo, że potrafimy skupić się wokół wartości najważniejszych i razem służyć dobru Rzeczypospolitej".

MZ, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2004