Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

21.11.2016
Czyta się kilka minut
14 – 20 listopada
K

KONIEC ROKU MIŁOSIERDZIA
Papież Franciszek uroczyście zamknął w niedzielę Drzwi Święte w bazylice watykańskiej. Tym samym zakończył obchody Roku Świętego poświęconego miłosierdziu. „Informacje, jakie napływają z diecezji, mówią o tym, że dzięki Rokowi Miłosierdzia ludzie zbliżyli się do Kościoła” – podsumował Franciszek.

ROZGRZESZENIE Z ABORCJI
Wszyscy kapłani będą mogli zwalniać z ekskomuniki związanej z popełnieniem aborcji – postanowił papież Franciszek w liście apostolskim „Misericordia et misera” opublikowanym na zakończenie Roku Miłosierdzia. „Chciałbym podkreślić z całą mocą, że aborcja jest grzechem ciężkim, ponieważ kładzie kres niewinnemu życiu. Jednakże z równą siłą mogę i muszę stwierdzić, że nie ma żadnego grzechu, którego nie mogłoby objąć i zniszczyć Boże miłosierdzie” – napisał papież. Franciszek jednocześnie zaproponował, aby w całym Kościele z okazji 33. niedzieli zwykłej obchodzono Światowy Dzień Ubogich.

PRZEDSIĘBIORCZY BIEDNI
Ruszyła zbiórka darów na Szlachetną Paczkę. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Koniec ery dorobkiewiczów”. Jak podkreśla ks. Jacek Stryczek, w niesieniu pomocy nie chodzi tylko o rozdawanie prezentów. – Szlachetna Paczka będzie się starała uczyć ludzi przedsiębiorczości, zarabiania. Nauczymy biednych, jak definiować cele na przyszłość i myśleć pozytywnie – zapowiada.

EKOLOGICZNY WATYKAN
Na najbliższą Wystawę Światową Watykan przygotowuje własny pawilon. Expo 2017 odbędzie się od 10 czerwca do 10 września w stolicy Kazachstanu, Astanie, pod hasłem „Energia przyszłości”. Watykan chce w Astanie przekonywać do odpowiedzialnego i zrównoważonego wykorzystywania energii.

POWRÓT DO MOSULU
W minionym tygodniu armia iracka wpuściła chrześcijan do wiosek wokół Mosulu, z których zostali wygnani przez tzw. Państwo Islamskie. Siostry dominikanki były w pierwszej grupie uchodźców, którzy powrócili. Klasztor, w którym mieszkały, został zrujnowany. „Nie chcemy teraz po prostu posprzątać i zatrzeć śladów tego zła – mówi jedna z sióstr. – Klasztor był dla nas jak matka (...) Świat musi to zobaczyć”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]