Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

20.06.2022
Czyta się kilka minut
14–20 czerwca
T

TRZECH PAPIEŻY?

O ewentualności swojej rezygnacji z powodu stanu zdrowia Franciszek wspomniał podczas zamkniętego spotkania z włoskimi biskupami 23 maja – ujawnił kard. Gerhard Müller. Gdyby jednak abdykował i pozostał w Watykanie, tak jak Benedykt XVI, „stworzyłoby to jeszcze gorszą sytuację niż obecna” – uważa były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

KOBIECE FATWY

Egipskie ministerstwo dotacji religijnych pozwoliło pierwszym czterem kobietom udzielać fatw (porad) religijnych dla kobiet. Do tej roli od 2017 r. przygotowują się 144 kaznodziejki.

BEZ HONORÓW

Zakon Maltański potwierdził doniesienia Onetu, że od lutego abp Sławoj Leszek Głódź przestał być członkiem tej prestiżowej organizacji charytatywno-religijnej. W marcu ub.r. hierarcha został ukarany przez Watykan m.in. za zaniedbania w sprawach wykorzystywania nieletnich przez księży.

ŚWIĘTOPIETRZE

Watykan po raz pierwszy podał listę krajów wpłacających najwięcej na świętopietrze (fundusz charytatywny papieża). Najwięcej – 13 mln euro – wpłynęło z USA, ale w przeliczeniu na jednego katolika najhojniejsze okazały się Czechy – 0,6 mln euro (0,6 euro na osobę). Polska znalazła się poza rankingiem. Zobacz więcej na powszech.net/swietopietrze.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]