Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

07.02.2022
Czyta się kilka minut
1–7 lutego
M

MĘCZENNIK

Papież zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego 20-letniego pakistańskiego katolika Akasha Bashira. W 2015 r. jako ochotnik ochraniający świątynię Bashir zginął, zatrzymując terrorystę z ładunkiem wybuchowym. Będzie to pierwszy Pakistańczyk wyniesiony na ołtarze.

SKRUSZONY

Franciszek napisał wstęp do wywiadu-rzeki z byłym członkiem włoskiej mafii Luigim Bonaventurą, którego zeznania pozwoliły na aresztowanie prawie 500 członków ʼndranghety, kalabryjskiej mafii, najbardziej krwawej grupy przestępczej we Włoszech. „Zło nie ma mocy, by nas ostatecznie pogrzebać” – napisał papież w książce „Popłyńmy na drugi brzeg”.

ROCKMANKA

W wieku 84 lat zmarła Janet Mead – australijska zakonnica, której rockowa wersja „Ojcze nasz” trafiła w 1974 r. na 4. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

PROWOKATOR

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” w zaskakujący sposób skomentował parodię chrztu wykonaną przez włoskiego rapera Achille Lauro podczas występu na festiwalu w San Remo. Przypomniano Davida Bowiego, który klęcząc na scenie, odmawiał „Ojcze nasz”. „Nie ma już dziś takich transgresorów jak kiedyś” – napisał recenzent.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]