Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

21.06.2021
Czyta się kilka minut
15–21 czerwca
A

APEL PAPIEŻA

Po modlitwie „Anioł Pański” Franciszek zacytował dramatyczny apel biskupów Mjanmy o pomoc dla uciekających przed przemocą wojska. „»Bardzo uprzejmie błagamy – mówili oni – o umożliwienie utworzenia korytarzy humanitarnych« oraz o poszanowanie »kościołów, pagód, klasztorów, meczetów, świątyń, a także szkół i szpitali« jako neutralnych miejsc schronienia” – przypomniał papież.

TRZECIA BEATYFIKACJA

Oprócz prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej w tym roku – 20 listopada – w Katowicach wyniesiony na ołtarze zostanie ks. Jan Macha. 3 grudnia 1942 r. w wieku 28 lat został on zgilotynowany przez hitlerowców za niesienie pomocy rodzinom aresztowanych powstańców śląskich.

SEKRETARZ GENERALNA

Rada Światowej Federacji Luterańskiej wybrała estońską teolożkę na sekretarz generalną ŚFL. 45-letnia ks. Anne Burghardt, matka dwójki dzieci, będzie pierwszą kobietą i pierwszą osobą z Europy Środkowo-Wschodniej na tym stanowisku. Zastąpi ks. Martina Junge’a, który na trzy lata przed ukończeniem kadencji podał się do dymisji, tłumacząc, że federacja potrzebuje nowej strategii.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]