Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

14.06.2021
Czyta się kilka minut
8–14 czerwca
GRAŻYNA MAKARA
Z

ZATWIERDZENIE

Marta Titaniec (na zdjęciu) została zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski na stanowisku prezesa zarządu Fundacji Świętego Józefa zajmującej się wsparciem osób wykorzystanych seksualnie we wspólnocie Kościoła. W październiku 2019 r. biskupi zatwierdzili zarząd fundacji, nie wskazując jednak jej prezesa.

OPÓŹNIENIE

Z powodu opóźnienia w przygotowaniu analiz Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przesunęło o dwa tygodnie zapowiedzianą na 14 czerwca prezentację najnowszych danych statystycznych dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. Przygotowywane dane obejmują przypadki zarejestrowane od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2020 r.

PRZEDSTAWIENIE

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarsze przedstawienie Wniebowstąpienia (z przełomu IV i V wieku). Znajduje się ono w katakumbach Vigna Chiaraviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jezus przedstawiony jest z profilu z lewą nogą opartą na kamieniu. Prawą rękę wyciąga w kierunku chmury, z której wystaje ręka Boga. Podobne przedstawienie Wniebowstąpienia znajdziemy osiem wieków później u Giotta.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]