Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

28.12.2020
Czyta się kilka minut
M

Młodzi online

Po raz pierwszy Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Taizé. Zaplanowane od 27 grudnia 2020 r. do 1 stycznia 2021 r. wydarzenie będzie transmitowane online. Europejskie Spotkanie pierwotnie miało się odbyć w Turynie w północnych Włoszech, ale z powodu pandemii przełożono je na kolejny rok.

Mniej katolików

Liczba osób deklarujących się w Chile jako katolicy spadła do 45 proc. – wynika z najnowszego sondażu Uniwersytetu Katolickiego w Santiago de Chile. W podobnym badaniu w 2006 r. przynależność do Kościoła katolickiego deklarowało 70 proc. respondentów. Spadek socjologowie wiążą ze zmianą pokoleniową. Niewątpliwie katalizatorem zmiany są afery związane z wykorzystaniem seksualnym nieletnich w Kościele.

Brak cudu

„Cud św. Januarego”, czyli zmiana konsystencji przechowywanej w katedrze w Neapolu relikwii zastygłej krwi męczennika z IV w. n.e., zachodzi zwykle trzy razy w roku: w pierwszą niedzielę maja, 19 września – w święto patrona miasta, oraz 16 grudnia. Tym razem jednak zdarzenie się nie powtórzyło. „Nieudany cud nie jest zapowiedzią katastrof, epidemii czy wojen: jesteśmy ludźmi wiary” – zastrzegł metropolita Neapolu kard. Crescenzio Sepe. Neapolitańczycy jednak wierzą, że brak cudu zapowiada nieszczęścia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]