Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

22.06.2020
Czyta się kilka minut
16–22 czerwca
N

NOWE WEZWANIA

Franciszek rozszerzył Litanię Loretańską o trzy nowe wezwania: „Mater misericordiae”, „Mater spei” i „Solacium migrantium”. Pierwsze („Matko miłosierdzia”) już funkcjonuje w polskiej wersji litanii. Drugie („Matko nadziei”) zostanie umieszczone po wezwaniu „Matko łaski Bożej”. Trzecie znajdzie się po wezwaniu „Ucieczko grzesznych”, a Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP wstępnie proponuje, by brzmiało: „Pomocy migrantów” albo „Ulgo migrantów”.

SKALA PRZEMOCY

Szef powołanej rok temu Niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele francuskim emerytowany sędzia ­ Jean-Marc Sauvé podał, że w ciągu 70 lat ponad 3000 osób było molestowanych seksualnie przez około 1500 księży. To na razie wstępne dane. Sauvé jest przekonany, że ofiar jest więcej.

POLITYKA POD OBRAZEM

„Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki” – napisał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik po tym, jak wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wygłosiła przemówienie w Kaplicy Jasnogórskiej po mszy odprawionej z okazji 5. Dnia Przedsiębiorcy. Paulini ograniczyli się tylko do poinformowania, że trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]