Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

31.08.2020
Czyta się kilka minut
24 – 30 sierpnia
BP KEP
P

Pokuszenie

Komisja KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała normy ujednolicające brzmienie modlitw. Poprawna formuła z Pozdrowienia Anielskiego to „Zdrowaś Maryjo” (nie: „Mario”), w modlitwie „O Krwi i Wodo” należy użyć słowa „wypłynęła”, a nie „wytrysnęła”. W „Ojcze Nasz” zatwierdzono pisownię „ode złego” małą literą. Pozostawiono natomiast wezwanie „nie wódź nas na pokuszenie”, mimo promowanej przez Franciszka formy „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”.

Pociecha

Zmiany wprowadzono też do litanii loretańskiej, dodając trzy nowe wezwania, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r. Po polsku brzmią: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei” i „Pociecho migrantów”. Pierwsze było już wcześniej w polskiej wersji, ale odtąd znajdzie się w nowym miejscu (po „Matko Kościoła”).

Solidarność

Dokument pt. „Służąc zranionemu światu w solidarności międzyreligijnej” ogłosiły Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Światowa Rada Kościołów. Ekumeniczne opracowanie podkreśla, że czas pandemii sprzyja zorganizowaniu świata na nowo. Według ks. Peniela Rajkumara z ŚRK „solidarność międzyreligijna może poprowadzić do nowej normalności, w której konflikt, rywalizacja i pogarda zostają zastąpione współczuciem, troską i współpracą”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]