Kościół w skrócie
Kościół w skrócie
Komunia w domu
„Ksiądz mógłby porozdzielać konsekrowany Chleb do rodzinnych (nawet podpisanych nazwiskiem) pojemników, które po skończonej celebracji – zachowując wszystkie wskazania sanitarne – odbieraliby przedstawiciele tych rodzin i zanosili swoim domownikom” – proponuje na portalu „Więzi” teolog Ireneusz Cieślik. Cel: by nikt nie był wykluczony ze wspólnoty eucharystycznej.
Spowiedzi z traumą
Ks. Georges Finet, współzałożyciel – razem ze stygmatyczką Martą Robin – Ognisk Światła i Miłości, dopuścił się w latach 1945-83 nadużyć seksualnych wobec 26 dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat. Ogłosiły to władze wspólnoty. Dziewczynki podczas spowiedzi doświadczyły obmacywania i natrętnych pytań. Sprawa wyszła na jaw, gdy jedna z ofiar – przed popełnieniem samobójstwa – opowiedziała o swojej traumie mężowi.
Kłopot z ortodoksją
Belgijskie zgromadzenie Braci Miłosierdzia opuszcza należące do niego 15 szpitali psychiatrycznych po decyzji Kongregacji Nauki Wiary, nakazującej tym placówkom zaprzestania używania nazwy „katolickie”, z powodu zgody na eutanazję leczonych tam pacjentów. Decyzja Watykanu kończy trwający trzy lata spór między Braćmi Miłosierdzia a korporacją, która zarządza ich szpitalami w Belgii. W 2017 r. dwóch spośród trzech braci zakonnych w zarządzie poparło decyzję o eutanazji.
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]