Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

13.04.2020
Czyta się kilka minut
7–10 kwietnia
D

DIAKONAT KOBIET

Papież powołał nową komisję, która ma przestudiować historyczne świadectwa istnienia diakonatu kobiet. Wśród dziesięciu powołanych członków znalazło się pięć kobiet (z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii i Włoch) – specjalistek różnych dziedzin teologicznych. Komisją pokieruje kard. Giuseppe Petrocchi. Pierwsza komisja, powołana w 2016 r. na prośbę przełożonych żeńskich zakonów, nie przyniosła rozstrzygnięć. Do kontynuowania badań wezwał papieża synod poświęcony Amazonii.

KLAUZURA W DOMU

„Tego jeszcze nie było, żebyśmy my, mniszki klauzurowe, stały się nagle ekspertami pytanymi przez świeckich, jak żyć. Ale pytania płyną – mnóstwo porządnych ludzi znalazło się nagle w czymś całkiem podobnym do klauzury. Nie bardzo sobie z tym radzą i chcieliby skorzystać z naszego doświadczenia: jak my sobie radzimy” – mówi s. Małgorzata Borkowska w filmie nagranym przez benedyktynki z Żarnowca. Nagranie oraz porady znanej zakonnicy, historyczki i powieściopisarki, znaleźć można na stronie klasztoru.

BIOETYKA ZARAZY

Według Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych „próby kwalifikowania pacjentów do korzystania ze środków ratunkowych wyłącznie według samych kryteriów medycznych rodzą poważne zastrzeżenia etyczne”. Kościelni eksperci uważają, że najważniejszym kryterium przydzielania środków ratunkowych jest kolejność przyjęć do szpitala.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]