Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

09.03.2020
Czyta się kilka minut
2 – 8 marca
R

Razem o Kościele

„Na rzecz Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja” – taki temat Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2022 r. wybrał Franciszek. Międzynarodowa Komisja Teologiczna w 2018 r. zdefiniowała synodalność jako „sposób życia i działania oparty na soborowej eklezjologii, na wspólnej godności i misji wszystkich ochrzczonych, na ich czynnym zaangażowaniu w ewangelizację”.

Razem w kościele

Parafia katolicka w Oberhausen (Nadrenia Północna-Westfalia), w której praktykuje co niedziela tylko ok. 50 osób, nie była w stanie dłużej utrzymywać kościoła św. Judy Tadeusza. Katolików przygarnęli (niewiele liczniejsi) protestanci, prowadzący kilkaset metrów dalej ośrodek kultury. „My, chrześcijanie, możemy już istnieć tylko na zasadzie ekumenizmu” – stwierdził katolicki proboszcz ks. Christoph Wichmann. Pastor ewangelicka Anke Augustin podkreśliła, że docenia katolicyzm za bogactwo obrazów i metafor. Do udostępnionej sali katolicy przenieśli z zamkniętego kościoła cykl Drogi Krzyżowej i figurę Maryi z Jezusem.

Osobno

„Kościoły i pomieszczenia kościelne nie są miejscami, w których można agitować politycznie, rozdawać ulotki, rozwieszać plakaty, niezależnie od światopoglądu kandydata. Świątynie są miejscami modlitwy, głoszenia Ewangelii i sprawowania liturgii” – podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]