Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

17.12.2019
Czyta się kilka minut
10–16 grudnia
P

PRZYGODA Z UBOGIMI

30 lat temu zaczęła się przygoda Małgorzaty Chmielewskiej z ubogimi. W grudniu 1989 r. Chmielewska wraz z Tamarą Kwarcińską i Maciejem Rayzacherem zorganizowała na Dworcu Centralnym w Warszawie wigilię dla ubogich. Kilka miesięcy później wstąpiła do Wspólnoty Chleb Życia. Dziś Wspólnota pod przewodnictwem s. Chmielewskiej prowadzi dziewięć domów dla ludzi bezdomnych, starych, chorych i matek z dziećmi.

WIARA W NIEPEWNOŚCI

„Wątpliwości w wierze są zaproszeniem do szukania Boga oraz do dalszego rozwoju” – tłumaczył brat Marek z Taizé podczas spotkania u jezuitów w Warszawie promującego jego książkę „Bóg. Cisza. Prostota”. Jest to wywiad rzeka przeprowadzony przez Piotra Żyłkę i wydany przez Wydawnictwo WAM.

PRACA KSIĘDZA

W ciągu ostatnich sześciu lat spadło poważanie pracy księdza przez Polaków – wynika z grudniowych badań CBOS. Duży szacunek deklaruje 36 proc. badanych, mały zaś 29 proc. W porównaniu do roku 2013 jest to spadek odsetka osób deklarujących duże poważanie o 5 proc., z kolei wzrost deklarujących małe 8 proc. Ksiądz na liście 30 zawodów znalazł się na 24. miejscu wyprzedzając ministra, radnego, posła, maklera giełdowego i działacza partyjnego. Na szczycie listy znajduje się strażak (94 proc. osób deklarujących szacunek) i pielęgniarka (89 proc.).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]