Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

22.07.2019
Czyta się kilka minut
16–22 lipca
K

KSIĘŻYC I WIARA

Lądowanie na Księżycu przed 50 laty ma ukryty aspekt religijny, niekoniecznie związany z konkretnym wyznaniem – powiedział br. Guy Consolmagno SJ, dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. „To ważny symbol tego, co ludzkość może osiągnąć, odkładając na bok swoje małostkowe ego i współpracując” – wskazał. Takie osiągnięcia „odróżniają ludzi od innych żywych istot poprzez to, że dążą do nowych odkryć, zdobycia wiedzy, przygody” (na zdjęciu: Paweł VI obserwuje Księżyc, 21 lipca 1967 r.).

MĄDROŚĆ I POŚPIECH

Nie daj się przytłoczyć tym, co masz do zrobienia, ale słuchaj głosu Pana, aby dobrze wypełniać zadania, które wyznacza ci życie – powiedział Franciszek, komentując opowieść o wizycie Chrystusa u Marty i Marii. Nie chodzi w niej o „potępienie postawy służby, lecz raczej pośpiechu, z jakim niekiedy żyjemy”. „Mądrość serca polega na umiejętności połączenia kontemplacji i działania” – stwierdził papież.

ZAMACH I HOŁD

Uczestnikom zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu 20 lipca 1944 r. (pod przywództwem Clausa von Stauffenberga) złożyli hołd przedstawiciele niemieckich władz państwowych i kościelnych. Abp Heiner Koch z Berlina podkreślił: „Socjaldemokraci, konserwatyści i liberałowie, chrześcijanie, wśród nich wielu duchownych, połączyli się, by wystąpić przeciwko władzy bezprawia”. Kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii ocenił, że zamachowcy „w najbardziej mrocznym rozdziale historii Niemiec ukazali smugę światła”, a fakt, że „odważnie poszli za głosem sumienia, dodaje odwagi również i dziś”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]