Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

10.06.2019
Czyta się kilka minut
3 – 9 czerwca
W

Wzorzec z Sèvres

Jean-Marc Sauvé, b. wiceprzewodniczący francuskiego najwyższego sądu administracyjnego, pokieruje niezależną komisją, która na prośbę episkopatu zbada przestępstwa seksualne duchownych i mechanizmy ich tuszowania. Komisja planuje kilkadziesiąt przypadków poddać pogłębionym badaniom. Podjęła też badania w archiwach diecezji, zakonów, sądów i prasy. W skład komisji wchodzą prawnicy, psychologowie i socjologowie, ludzie różnych wyznań.

Lourdes pod lupą

Franciszek powołał specjalnego delegata ds. sanktuarium w Lourdes, bp. Antoine’a Hérouarda. Andrea Tornielli, dyrektor programowy mediów watykańskich, tłumaczył, że „Franciszek pragnie, aby w sanktuariach sprawy duchowe miały pierwszeństwo przed administracyjnymi i finansowymi, chce także wspierać pobożność ludową”. Decyzję przyjęto z zaskoczeniem, Watykan nie konsultował jej z francuskim episkopatem.

Pytania o celibat

„Wielu biskupów opowiada się za zniesieniem obowiązkowego celibatu” – powiedział abp Giovanni Ricchiuti z Altamura-Gravina-Acquaviva delle Fonti na południu Włoch. Wyraził nadzieję, że październikowy Synod o Amazonii dopuści do święceń żonatych mężczyzn, opowiedział się za powszechnym przyjęciem tego rozwiązania.

Słuchanie

„Skłania mnie do płaczu, gdy widzę Kościół przekonany o swej wierności Panu, który dostosowuje się do wymagań czasu, szukając dróg czysto funkcjonalnych, niepochodzących od Ducha Bożego – powiedział Franciszek w homilii na wigilię Zesłania Ducha Świętego (8 czerwca). –Taki Kościół nie potrafi zstąpić [między braci], a jeśli nie zstąpi, to nie będzie to duch jutra. Chodzi o otwieranie oczu i uszu, ale przede wszystkim o słuchanie sercem”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]