Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

20.05.2019
Czyta się kilka minut
13 – 19 maja
P

Przyszłość

Kwestie etyczne dotyczące możliwej „świadomości” robotów, relacji człowiek–robot i konsekwencji robotyzacji dla rynku pracy dyskutowano w Watykanie na konferencji „Robotics, AI, and Humanity” zorganizowanej przez Papieskie Akademie: Nauk i Nauk Społecznych. Do udziału zaproszono m.in. neurofizjologa Wolfa Singera, negującego istnienie wolnej woli.

Zaufanie

15 maja w klasztorze michalitek w Miejscu Piastowym zmarła s. Gabriela Helena Sporniak, prawdopodobnie najstarsza zakonnica w Polsce – w czerwcu obchodziłaby 108. urodziny. Znana z optymizmu, w 2016 r. mówiła w rozmowie z „TP”: „Trzeba tylko zaufać Opatrzności. I cieszyć się, bo wszystko może być piękne, tylko trzeba umieć ocenić, co jest ważne”.

Dialog

„Bóg uczynił nas współtwórcami stworzenia, a podstawowym dziełem ludzi jest kultura – powiedział kończący wizytę w Polsce generał jezuitów o. Arturo Sosa (na zdjęciu). – To Kościół, w którym bardziej odbija się Oblicze Boga, oblicze wielokulturowe. A zatem wielokulturowość Kościoła jest nowym sposobem ukazywania Bożego Oblicza w ciągu historii. (...) Największym wyzwaniem dla przyszłości Kościoła jest bycie przestrzenią dialogu kultur”.

Brak dialogu

Projekt ustawy o świeckim państwie trafił do kosza po pięciu minutach obrad sejmowej Komisji ds. Petycji. Przewidywał zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa, likwidację Funduszu Kościelnego i wspólnych komisji rządowo–kościelnych. Złożyła go Barbara Nowacka, dołączając 58 tys. podpisów. Trwa zbieranie 100 tys. podpisów pod analogicznym projektem obywatelskim.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]