Reklama

Wystarczy spojrzeć w niebo

20.06.2016
Czyta się kilka minut
S. Gabriela Helena Sporniak, która od stu lat żyje w zakonie: Czasami myślę o tej drabinie Jakuba. Podobno jest bardzo wysoka. Pytam więc księdza, jak się po niej wspiąć, ale on tylko się uśmiecha.
Siostra Gabriela Helena Sporniak, Miejsce Piastowe, czerwiec 2016 r. Fot. Grażyna Makara
S

SIOSTRA GABRIELA HELENA SPORNIAK: Mam mówić od początku?

ANNA GOC: Odkąd Siostra pamięta.

To muszę zacząć od tego, że do sióstr przyprowadziła mnie ciotka, siostra mojej mamy.

Sto lat temu. Pamięta Siostra tamten dzień?

Dość dobrze. Matka Anna Kaworek przyjmowała gości w altance. Długo rozmawiały z moją ciotką, aż wreszcie przyszła po mnie i zaprowadziła mnie do niewielkiego domku, w którym były już inne dzieci.

Polubiła je Siostra?

Tak, kilkanaścioro było w moim wieku. Ale cały czas pojawiały się nowe. Chodziliśmy razem na spacery z takim czarnym psem, który bez przerwy ciągnął siostry za suknie. Przygotowywałyśmy teatrzyki i udawałyśmy, że jesteśmy zakonnicami. Miałyśmy też dość dużo zabawek, różnych garnuszków, które z Ameryki przywozili nam odwiedzający nas księża. Od...

12465

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]