Reklama

Wystarczy spojrzeć w niebo

Wystarczy spojrzeć w niebo

20.06.2016
Czyta się kilka minut
S. Gabriela Helena Sporniak, która od stu lat żyje w zakonie: Czasami myślę o tej drabinie Jakuba. Podobno jest bardzo wysoka. Pytam więc księdza, jak się po niej wspiąć, ale on tylko się uśmiecha.
Siostra Gabriela Helena Sporniak, Miejsce Piastowe, czerwiec 2016 r. Fot. Grażyna Makara
S

SIOSTRA GABRIELA HELENA SPORNIAK: Mam mówić od początku?

ANNA GOC: Odkąd Siostra pamięta.

To muszę zacząć od tego, że do sióstr przyprowadziła mnie ciotka, siostra mojej mamy.

Sto lat temu. Pamięta Siostra tamten dzień?

Dość dobrze. Matka Anna Kaworek przyjmowała gości w altance. Długo rozmawiały z moją ciotką, aż wreszcie przyszła po mnie i zaprowadziła mnie do niewielkiego domku, w którym były już inne dzieci.

Polubiła je Siostra?

Tak, kilkanaścioro było w moim wieku. Ale cały czas pojawiały się nowe. Chodziliśmy razem na spacery z takim czarnym psem, który bez przerwy ciągnął siostry za suknie. Przygotowywałyśmy teatrzyki i udawałyśmy, że jesteśmy zakonnicami. Miałyśmy też dość dużo zabawek, różnych garnuszków, które z Ameryki przywozili nam odwiedzający nas księża. Od...

12465

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wszystkim zagonionym,proponuję popatrzeć na zdjęcie siostry Gabrieli i chwilę się zastanowić. Czy można coś wyczytać z jej twarzy, oczu? Jeżeli tak, to dlaczego?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]