Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

22.10.2018
Czyta się kilka minut
16 – 22 października
M

MANIPULACJA

„Wszelkie komunikaty o migrantach nasycone pogardą i strachem bez wykazania realnego zagrożenia, podane z nieczułością na tragedię kogokolwiek są niezrozumiałe, trącą manipulacją. Katolicy powinni bronić się przed tym, zwłaszcza gdy dzieje się to rzekomo w celu obrony wartości chrześcijańskich” – powiedział bp Krzysztof Zadarko, komentując spot wyborczy PiS, który przekonywał, że jeśli politycy PO przejmą władzę, napady na tle seksualnym i akty agresji będą codziennością. „Nie życzę żadnemu z członków partii rządzącej, żeby stał się uchodźcą i był tak traktowany w potrzebie, jak oni traktują uchodźców” – mówił o spocie z kolei bp Tadeusz Pieronek.

PAŃSTWO PRAWA

W obliczu kwestionowania wartości, jakie stały u podstaw mozolnie odbudowywanego po 1989 r. państwa prawa, oczekiwany jest głos Kościoła. Paradoksalnie, mimo jego dzisiejszej krytyki, to oczekiwanie jest wyrazem zaufania do instytucji, która potrafiłaby to wzburzone morze uspokoić – zauważyła była premier Hanna Suchocka podczas konferencji „Podzwonne dla rozdziału Kościoła i państwa?”, która odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Jej uczestnicy zastanawiali się m.in., na jakich zasadach i w jakich granicach Kościół powinien brać udział w debacie politycznej.

ZAPROSZENIE

„Na pewno odpowiem, jeżeli dotrze zaproszenie oficjalne i jeśli będę mógł pojechać” – powiedział Franciszek prezydentowi Korei Południowej Mun Jae-inowi, który przekazał papieżowi ustne zaproszenie od prezydenta Korei Północnej Kim Dzong Una.

SPONSORING

Od początku rządów PiS z budżetów ministerstw trafiło do instytucji prowadzonych przez o. Tadeusza Rydzyka ponad 15 mln zł – wyliczył poseł PO Mariusz Witczak, który cyklicznie wysyła zapytania poselskie do wszystkich resortów i Kancelarii Premiera. W przyszłości redemptorysta z Torunia ma otrzymać także 70 mln zł na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]