Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

03.09.2018
Czyta się kilka minut
27 sierpnia – 2 września
S

Skarga prezydenta

Za bezkrwawą rewolucję ’89 r. „płacimy cenę” – mówił prezydent Andrzej Duda w kościele św. Brygidy w Gdańsku podczas uroczystości 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zdaniem głowy państwa „tą ceną są także choroby, które bez przerwy, choć w coraz mniejszym stopniu, drążą nasze państwo od tamtego czasu”. Wystąpienie prezydenta w liście otwartym do niego na swoim profilu społecznościowym skomentował dominikanin o. Paweł Gużyński: „Jak długo będzie Pan uprawiał politykę w koalicji lub nieformalnym sojuszu z duchownymi, tak długo mam pełne prawo protestować przeciw temu jako ksiądz”.

Skarga policji

„Zwracam się z uprzejmą prośbą do Księdza Proboszcza o uświadamianie parafian odnośnie traktowania zwierząt, jak też ich porzucania, zgodnie z nauczaniem Kościoła. Już Papież Franciszek w »Zielonej Encyklice« coraz wyraźniej mówi np. o kategorii ekologicznej moralności. Wielu działaczy na rzecz przyrody podkreśla, że gdyby księża w małych miejscowościach chętniej podejmowali te tematy, los zwierząt mógłby być znacznie lepszy” – napisał szef Komendy Powiatowej Policji w Mońkach do miejscowego proboszcza ks. Grzegorza Nienałtowskiego. Policję zaniepokoiły wałęsające się po okolicy psie watahy, zwróciła się zatem – jak czyniła to już wcześniej w innych sprawach – o pomoc do Kościoła.

Skarga biskupa

„Jako biskup nie mogę się zgodzić, że powinienem donosić o przypadkach nadużyć seksualnych wśród podległych mi księży – napisał w oświadczeniu publicznym biskup senior diecezji Syros, Santorini i Krety Francesco Papamanolis. 81-letni grecki hierarcha tłumaczył, że biskup ma być dla swych kapłanów ojcem, bratem i przyjacielem. „Jaki ojciec doniósłby na swego syna, nawet jeśli popełnił on grzech zabójstwa?” – pytał retorycznie. Hierarcha nie wyjaśnił, kim biskup ma być dla ofiar.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]